2013 EGM 20 Bin Bekçi Alımı Başvuru Şartları Yaş Sınırı Maaşları

20 Bin Bekçi Alımı Başvuru Formu ve Şartları, EGM 20 Bin Bekçi Alımı Yaş Sınırı, 2013 Bekçi Alımları Ne Zaman Başlayacak,  

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından 2013 yılına dair 20 bin Bekçi alımı yapacak. Uzun zamandan beri yapılmayan Bekçi alımları işsizleri bir nevi sevindirdi, bir de 20 bin kişi alınması herkese bir umut kapısı oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Bekçi alımı yaparken hangi koşulları öne sürüyor, yaş sınırı kaçtır, sözleşmeli mi bekçi alacak, bekçilerin aylık maaşları ne kadar olacak. Bu yazımızın devamında bu sorulara cevap arayacağız.

Bekçi Alımı

2013 Bekçi Alımları Başvuru Şartları ve Maaşları

En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 lira maaş alacak. Emniyet Teşkilatı’nda "Bekçi Abi" dönemi başlıyor. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine taze kan aşılanacak. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak.

 • Bekçi Alımları İçin Özel Yetenek Sınavı Uygulanacak

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

 • Bekçiler İlerde Polis Olabilecekler

EGM’ce görevlendirilecek bekçilere polis olma imkanı da tanınacak. İhtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar sınava tabi tutularak polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

EGM’nin Alacağı Bekçilerin Görevleri 

 • Vatandaşın can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.
 • Kamu düzen ve güvenini bozacak şekilde gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.
 • Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.Benzer Konular:


  Yurtiçi Kargo ile bir yere ürün gönderdiyseniz ürünün nerede olduğunu öğrenebilmek için takip numarasına ihtiyacınız var. Takip numarasını size verilen belgede bulabilirsiniz. Sağ üst köşede bulunan barkodun hemen aşağısında 12 haneli bir numara yazar. Bu numara...
  Türkiye bugün güne bomba gibi bir haberle uyandı. Hepimizin yakından tanıdığı ve ekranlarda yüzünü sıkça görmeye alıştığımız birçok iş adamı, rüşvet ve çeşitli suçlarla göz altına alındı. Son dönemde, birçok milletvekili istifa etti. Ünlüler narkotik operasyonla gö...
  Son dönemde anne adaylarının büyük merak sardığı hamilelik yogası, acaba gerçekten de faydalı mı? İşte hamilelik yogası hakkında merak ettikleriniz. TRWikipedia Hamilelik yogası, ilk olarak bu süreçte aldığınız kiloların normal seviyede korunması ve vücudunu...
  Geçtiğimiz hafta Kanal D ekranlarında izleyici ile buluşan Vicdan dizisi, yayınlandığı ilk bölümü ile izleyicilerden beğeni toplamayı başardı. Eski bir aşkın yeniden alevlenişini ve gerçek aşı izleyeceğimiz Vicdan dizisi, birçok usta oyuncuyu bir araya getiriyor. Y...
2013 EGM 20 Bin Bekçi Alımı Başvuru Şartları Yaş Sınırı Maaşları yazısına ait etiketler : , ,
2013 EGM 20 Bin Bekçi Alımı Başvuru Şartları Yaş Sınırı Maaşları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013