2013 YGS Türkiye İller Arası Başarı Sıralaması

2013 illere göre ygs başarısı, 2013 ygs il başarı sırası, 2013 ygs birincileri,  

Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavı 24 Mart 2013 Pazar günü yapıldı. Yaklaşık 1 milyon 851 bin öğrencinin üniversite kapısını aralamak için girdiği YGS sınavının sonuçları ösym tarafından 2 veya 3 hafta içerisinde açıklanması bekleniliyor.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanlarıyla bir yükseköğretim programını tercih etme (sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç) ve LYS’lere girme hakları bulunmuyor. YGS puanlarından 140′ın altında olanlar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak.

YGS’de 140 ve 180 arasında puan alanlar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programlarıyla açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olanlar, LYS’lere girme hakkı kazanacak.

YGS

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

2013 YGS Türkiye Geneli Başarı Sıralaması

Sınavda en başarılı iller Ankara, Karabük, Denizli, Aydın ve Isparta oldu.YGS'de, Ankara TED Koleji Vakfı Özel Lisesinden Zeynep Nur Karagöz, İstanbul Lisesinden Hümeyra Çolak ve Kadıköy Anadolu Lisesinden Irmak Öziskender'in tüm puan türlerinde 500 puan alarak birinci oldu
Benzer Konular:

2013 YGS Türkiye İller Arası Başarı Sıralaması yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013