Abdurrahim Altanlı

Abdurrahim Altanlı kim,

Abdurrahim Altanlı nereli,

Abdurrahim Altanlı biyografi,

Bu yazımızda Abdurrahim Altanlı hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Abdurrahim Altanlı kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

Abdurrahim Altanlı, 1898 yılında doğdu. Şiir yazmaya 1922 yılında Kırım'da başladı. Sürgün bölgelerinde de Kırım Türk şiirinin canlanmasında ve genç şairlerin yetişmelerinde oldukça önemli bir rol oynadı. Eserlerinde sosyalizm propagandası yaptı. Şiirlerinde geleneksel şiir ile yeni şiiri birleştirdi.

Şiirleri yanında edebi bir tenkitçi olarak yazdığı edebi ve sosyal makaleleri de vardır. "Üseyin Şamil Toktargazive Asan Çergeyev" isimli makalesi, 1924'de "Yanı Çolpan" dergisinde basılır. 1934-36 senelerinde edebiyat tarihi ile ilgili makaleleri "Bolşevik Yolu" ve "İleri" dergilerinde basılmıştır. Komünist dönemin en verimli şairlerinden biridir. 1976 yılında öldü.

ESERLERİ:

İlk dönemde yazdığı şiirleri, "Sevem Seni Partiyam!" (1962), "Menim İzlerim" (1970), "Kanatlı Kıvançım" (1972), "Şiirler" (1979) isimli şiir kitaplarında neşredilmiştir.

"Yaş Komünist Yırı" isimli eserini "Yoksul" imzasıyla neşreder. 1928'de "Traktör"; 1930'da "Ateşli Satırlar"; 1932'de "Yeniş Yırları" isimli şiir kitapları çıkar. 1935 yılında "Bu Epoha" adlı eserinde şiirlerini, hikayelerini denemelerini toplamıştır.
Benzer Konular:


    Mustafa Cumur kimdir, Mustafa Cumur biyografisi, Mustafa Cumur hakkında bilgi, Mustafa Cumur, 1...
    Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir, Hasan Hüseyin Korkmazgil biyografi, Hasan Hüseyin Korkmazgil hakk...
    Greg Foster kimdir, Greg Foster biyografi, Greg Foster hakkında bilgi, Greg Foster ,3 Ekim 1968...
    Ahmet Altun kimdir, Ahmet Altun biyografi, Ahmet Altun hakkında bilgi, Ahmet Altun 1958 yılında...
Abdurrahim Altanlı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013