Akio Morita

Akio Morita kim,

Akio Morita nereli,

Akio Morita yaşam öyküsü,

Bu yazımızda Akio Morita hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Bu sayfadan Akio Morita ile ilgili bütün bilgilere ve resimlerine ulaşabilirsiniz. Akio Morita kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

Akio Morita 1926 yılında Nagoya’da dünyaya geldi.

1999’da Tokyo’da öldü. Bu iki tarih arasında dünya elektronik ve eğlence hayatında silinmez izler bıraktı. Walkman gibi bir fenomenin fikir babalığını da yaptı, Amerika Birleşik Devletleri’nde borsada işlem gören ilk şirketin CEO’luğunu da…

Sake üreticisi bir babanın oğlu olarak doğdu. Osaka İmparatorluk Üniversitesi Fizik bölümünü bitirdi. İkinci Dünya Savaşı boyunca bir Japon subayı olarak geri hizmette çalıştı. Savaştan sonra Sony’nin temellerini birlikte atacağı Masaru Ibuka’yla birlikte çeşitli askeri teknolojiler geliştirdi.

Akio Morita

1946’da Ibuka’yla birlikte önce bir iletişim laboratuvarı sonra da telekomünikasyon mühendisliği şirketi kurdu. Şirketin adı Tokyo Tsuşin Kagyo Kabuşiki Kayşa idi… 12 yıl sonra, 1958’de isabetli bir kararla şirketin adını Sony olarak değiştirdiler. Latince ses anlamına gelen “sonus”tan mülhem verilen Sony adı için Morita, “tüm dünyada tanınabilecek, her dilde telaffuz edilebilecek bir isim olsun istedik” diyecekti.

Sony markasıyla ilk transistörlü radyoyu, ilk transistörlü televizyonu, evlerde kullanılan ilk videoyu, ilk walkmanı üretti.

Morita’nın şirketteki görevi işletme ve pazarlamayla ilgiliydi. Sony ürünlerinin uluslararası pazarlara ulaşmasını sağladı ve 1960’ta Sony Corporation of America’yı kurdu.

“Amerikanlaşma Süreci” adını verdiği, Amerikan reklam ajanslarıyla çalışma, Amerika’da üretim yapma gibi stratejileri de başarılı oldu. 1972’de Sony, New York Borsası’na kaydolan ilk Japon şirketi oldu.

1986’da otobiyografisini “Made in Japan” ismiyle yayınladı. İkinci kitabı “Hayır Diyebilen Japonya”da, Amerika’nın Japonya’ya uyguladığı ekonomik politikaları ağır bir biçimde eleştirdi.

Morita’nın Sony’yi uluslararası bir şirket yapma süreci, fikir babası olduğu walkmanın olağanüstü başarısıyla tamamlandı. 1988’de ABD’de şirket almaya başladı. Önce bünyesinde üç önemli şirketi; Colombia Records, Epic Records ve CBS’i bulunduran CBS Records Group’u aldı. Bir yıl sonra, Hollywood’un simgelerinden Colombia Pictures Entertaiment’ın adının önüne Sony’yi ekledi. 1993’te tenis oynarken geçirdiği beyin kanaması sonrası Sony’deki görevinden ayrıldı ve Hawaii’de yaşamaya başladı. 1999’da Tokyo’da zatürreeden öldüğünde ardında büyük bir imparatorluk bıraktı.
Benzer Konular:


    Haluk Ulusoy kim, Haluk Ulusoy nereli, Haluk Ulusoy kaç yaşında, Bu yazımızda Haluk Ulusoy haya...
    Ata Aksu kim, Ata Aksu nereli, Ata Aksu kaç yaşında, Bu yazımızda Ata Aksu hayatı hakkında bilgil...
    Gülben Ergen kim, Gülben Ergen nereli, Gülben Ergen kaç yaşında, Bu yazımızda Gülben Ergen haya...
    Madonna kim, Madonna nereli, Madonna kaç yaşında, Bu yazımızda Madonna hayatı hakkında bilgiler d...
Akio Morita yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013