Asimetrik Nedir?

Asimetrik Nedir,

Asimetrik Ne Demek,

Asimetrik Hakkında Bilgi,

Bu yazımızda asimetrik ve asimetrik şekiller nedir hakkında bilgi yazdık. İşte Asimetrik hakkında bilgi;

Asimetrik şekiller, simetrik olmayan şekillere ve cisimlere denir. Simetrik ise iki şey arasında konum ve biçim bakımından ölçü uyumu olması durumudur. Eğer bu ölçü yoksa o şekil asimetrik şekildir.

Asimetri, bir seride daha doğrusu serinin grafiğinde simetri eksildiği demektir. İstatistikte asimetrik seriler ikiye ayrılır.

i) Asimetrisi pozitif olanlar. Bu serilerde birimler aritmetik ortalamadan küçük bir değerde yığışmıştır. Grafiği çizildiğinde tepe ortanın soluna düşer ve sağa doğru bir kuyruk hasıl olur. Adı geçen serilerde aritmetik ortalama (A.O.) ile mod (M0) ve meydan (MJ değerleri arasında şu ilişki vardır:

M.< M < A.O. Asimetrisi pozitif serilere hayatta çok tesadüf edilir.’ Meselâ insanların gelirlerine göre dağılışı böyle bir seri teşkil eder. Asimetrisi negatif olanlar. Bunlarda birimler aritmetik ortalamadan büyük bir değer etrafında toplanmıştır. Grafiğin tepesi sağa, kuyruğu sol tarafa düşer ve bahis konusu üç ortalama arasında şöyle bir ilişki bulunur: A.O.

Asimetri derecesini tesbite yarayan bazı ölçüler de vardır. Bunlardan biri Pearson’un aşağıda gösterilen ölçüsüdür:

3 (A.O. — MJ) A. =

Formülün paydasındaki o değeri, standart sapmadır. Seri simetrik ise formül (O), asimetrisi pozitif ise (+). negatif ise (—) bir değer ve-nr. Bu değer — 3ü aşamaz ve nadiren — 1 i geçer. Asimetri arttıkça ölçünün mutlak değeri bu hadler .ar asında (O) a nazaran büyür. Asimetri ne demek açıkladık.
Benzer Konular:

Asimetrik Nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013