Besmele’nin Anlamı Nedir?

Besmele Nedir,

Besmele Ne Anlama Gelir,

Besmelenin Anlamları,

Besmele; bütün mevcudatın lisan-ı haliyle ve kavliyle dillerinde devamlı tekrar edilen dua, zikir ve anahtardır.

BESMELE'NİN ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan ALLAH'ın adıyla başlar ve ancak Ondan yardım dileriz Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, medih ve minnet, Âlemlerin Rabbi olan ALLAH'a mahsustur.

HERŞEY ALLAH'I TESBİH EDER

Besmele ALLAH’a uzanan manevî bir hat ve irtibattır Bu duaya insanlar, hayvanlar ve bitkilerden tutun, cansız varlıklara kadar her şey iştirak etmektedir Zira Kur'ân-ı Kerîm’deki “O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur Ama siz onların tesbihini anlamazsınız” (İsrâ sûresi, 17/44) âyeti, bu hususu ortaya koymaktadır.

BESMELE BİR ANAHTARDIR

Besmele, dinî açıdan da İslâm nişanını gösteren bir definenin anahtarıdır Çünkü “Rahman ve Rahîm olan ALLAH’ın adıyla başlarım” diyerek, yapacağımız işlerin gerçek faili, yaratanı olmadığımızı, bizi de fiillerimizi de yaratan bir güç ve kudrete bağlı bulunduğumuzu, ancak O’nun müsaadesiyle işe başlayabileceğimizi, yapacağımız her şeyi O’nun için yapmamız gerektiğini ilan ederiz.

İNSAN BESMELEYLE YÜKSELİR

Besmeleye devam etmek ve ona karşı hürmet ve saygı göstermek, kişinin dünyevî ve uhrevî yükselmesine vesiledir Meselâ ilk devir sûfîlerinden olan Bişr el-Hâfî’nin (ö227/841) seyr u sülûku ve seyr u sülûktaki mertebesi şu hadiseye dayanmaktadır: O, yolda bulduğu ve üzerinde “Besmele” yazılı bir kâğıdı itina ile temizledikten sonra levha haline getirerek muhafaza etmiş, bunun üzerine rüyada bir ses kendisine, besmeleye karşı bu hürmetinden dolayı adının dünya ve ahirette saygın kılındığını bildirmiş, böylece Bişr, zühd ve takvada zirveye ulaşmıştır (Ebu Nuaym, 8:336) Bişr el-Hafî, kaç asır sonra günümüzde bile bilinen, hayır ve sena ile anılan evliyâdandır.

BESMELE MANEVİ BİR BAĞ VE DUADIR

Netice olarak besmele, dünyevi kapıları açan, âdetleri ibadete çeviren (yemek yerken, su içerken vs de çekilen besmeleler gibi) sihirli bir anahtardır Besmele, aynı zamanda ALLAH ile kul arasındaki irtibatı sağlayan manevi bir bağ ve duadır.
Benzer Konular:


    Su olmadığı zaman alınan abdeste "teyemmüm abdesti" adı verilmektedir. Bu abdest, yeterli su miktarının bulunmadığı zamanlarda, herhangi bir sebeple suya ulaşılamadığı yerlerde, hastalık ya da herhangi bir sebeple korkulan zamanlarda, su elde etmenin hakarete neden...
    Boy abdesti alacak olan kişi öncelikle tuvalete gitmeli ve ihtiyaçlarını gidermelidir. Bu ihtiyaçları giderdikten sonra banyoya gidebilir. Vücudunda pislik bulaşma ihtimali olan yerleri yıkamalıdır. Bu bölgeleri yıkadıktan sonra içinden niyet etmelidir. Bu niy...
    Müslümanlar olarak bizler abdest alırken okumamız gereken dualar tabi ki vardır. Ağız için, kol için, eller için, ayaklar için, yüz için vs. her bölge için bir dua bulunmaktadır. Ancak bunları akılda tutmak gerçekten zordur ve bu dualar zorunlu dualar da değillerdi...
    Bazı dini kitaplarda Peygamberimizin bir hadisi bulunmaktadır. Bu hadiste Peygamberimiz şöyle demektedir: "Mazeretsiz olarak boy abdestini bozan kişiden, bastığı toprak davacı olacaktır.". Ancak bu kesin bir durum değildir. Bütün dini kitaplarda yer alan bilgilerin...
Besmele’nin Anlamı Nedir? yazısına ait etiketler : , , ,
Besmele’nin Anlamı Nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013