Howard Carter

Howard Carter kimdir?

Howard Carter biyografisi,

Howard Carter vikipedi, 

Bu yazımızda Howard Carter hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Howard Carter kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

Howard Carter 9 Mayıs 1874 yılında İngiltere’nin Londra kentinde dünyaya gelmiş İngiliz arkeolog ve mısırbilimcidir. Çocukluğu daha çok Swaffham, Norfolk’ta geçti.

1892 yılında Mısır’da arkeoloji çalışmaları yapıp, Sir F.Petrie’nin Tell el-Amarna kazılarına katılan Howard Carter, Mısır hükümeti tarafından eski yapıtlar müdürlüğüne tayin edildi. 1910 yılında Teb kazılarına katılarak Mısır kraliçesi Hatşepsut’un mezarını bulunmasında önemli rol oynadıktan sonra Lord Carnarvon’la işbirliği yaparak Teb’de Krallar Vadisi’de araştırmalara başladı ve 1922 yılında Çocuk Kral Tutankhamon’un mezarını keşfetti.Fakat bu keşif sanıldığı kolay olmadı. Antik Çağ Servisi ile çok fazla ters düştü. Times gazetesine verdiği ayrıcalıklar yüzünden Mısır basını deyim yerindeyse ondan nefret etti. Lord Carnarvon yaşarken Lady Evelyn ile izin vermemesine rağmen o öldükten sonra “Eve” ile evlendiler.

Howard Carter

Howard Carter her ne kadar Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi’nde firavun Tutan kamon’un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmışsa da, yaşamının son demleri Mısır’dan uzakta geçmiştir. Mısır’dan çok uzaklarda hayata gözlerini kapatmış ve cenazesine sadece Lady Evelyn katılmıştır.

Eserleri :

ThutmosisIV'ün Mezarı (1904) Tutankhamon'un Mezarı (ilk iki cilt 1923; 3.cilt 1933)
Benzer Konular:


    Abdülhak Molla kim, Abdülhak Molla nereli, Abdülhak Molla hakkında bilgi, Bu yazımızda Abdülhak...
    Abdülbaki Gölpınarlı kim, Abdülbaki Gölpınarlı nereli, Abdülbaki Gölpınarlı hakkında bilgi, Bu ...
    Abdül Selim Zaif kim, Abdül Selim Zaif nereli, Abdül Selim Zaif biyografi, Bu yazımızda Abdül Sel...
    Abdurrahim Altanlı kim, Abdurrahim Altanlı nereli, Abdurrahim Altanlı biyografi, Bu yazımızda A...
Howard Carter yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013