İsmet İnönü

İsmet İnönü kim,

İsmet İnönü nereli,

İsmet İnönü yaşam öyküsü,

Bu makalemizde İsmet İnönü hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Bu sayfada İsmet İnönü ile ilgili bütün bilgilere ve resimlerine ulaşabilirsiniz. İsmet İnönü kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

İsmet İnönü, 1884 yılında İzmir'de dünyaya geldi.

ilk ve orta öğrenimini Sivas' ta tamamladıktan sonra Mühendis hane idadisini (Askeriî Lise) bitirdi.

1903 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1906 yılında Harp Akademisi'nden mezun olarak, ordunun çeşitli kademelerinde görev yaptı.

1910-1913 yılları arasında Yemen isyanının bastırılması harekatına katıldı.

Bu ve bundan önceki görevlerinde hudut problemleri ve asilerle yapılan anlaşmalarda görev aldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi'nde Kolordu Komutanı oldu. Suriye Cephesi'nde savaştı; Millî Mücadele sırasında Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte çalıştı. Edirne Milletvekilligi ve bakanlık yaptı. Albay ismet Bey, mebusluk ve bakanlık da uhdesinde kalarak Garp Cephesi Komutanlığı'na getirildi. 25 Ekim 1920'den sonra Batı Cephesi Komutanı olarak Çerkez Ethem kuvvetleriyle çatıştı..Birinci ve ikinci İnönü Savaşlarını yönetti. Tuğgeneral rütbesine yükseldi.

İsmet İnönü

Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz'dan sonra kazanılan zafer üzerine Mudanya Mütarekesi'nde Büyük Millet Meclisi'ni temsil etti. Lozan Barış Konferansı'na Dış İşleri Bakan ve Türk heyeti başkanı olarak katıldı. 24 Temmuz 1923'te Lozan Antlaşması'nı imzaladı.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1923-1924 yıllarında ilk hükumette Başbakan olarak görev aldı, 1924-1937 yılları arasında bu görevini sürdürdü. Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra, 1938 yılında, TBMM tarafından Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi.ikinci Dünya Savaşı sırasında cumhurbaşkanıydı. 1950 yılında, yapılan seçimleri kaybettikten sonra, 1960 yılına kadar Ana Muhalefet Partisi Başkanı olarak siyasi hayatını sürdürdü. 27 Mayıs harekatından sonra Kurucu Meclis üyeliğine seçildi ve 10 Kasım 1961 tarihinde Başbakanlığa atandı.

1965 yılında bu görevden ayrıldıktan sonra milletvekili olarak Siyasi hayatına devam etti, 1972'de Parti Genel Başkanlığı ve Milletvekilliğinden istifa ederek; ölünceye kadar (25 Aralık 1973) Anayasa gereğince Cumhuriyet Senatosu tabii üyeliği görevinde bulundu.
Benzer Konular:


    Gülse Birsel kim, Gülse Birsel nereli, Gülse Birsel kaç yaşında, Bu yazımızda Gülse Birsel haya...
    Ginger Rogers kim, Ginger Rogers biyografi, Ginger Rogers hakkında bilgi, Bu yazımızda Ginger R...
    Salih Bozok kim, Salih Bozok nereli, Salih Bozok yaşam öyküsü, Bu yazımızda Salih Bozok hayatı ...
    Aysel Teymurzade kim, Aysel Teymurzade nereli, Aysel Teymurzade kaç yaşında, Bu yazımızda Aysel...
İsmet İnönü yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013