Kanamayı Ne Durdurur – Kanamayı Durdurma Yöntemleri

Kanamayı Ne Durdurur, Kanamayı Durdurma Yöntemleri, Kanamayı Durdurmak,  

Bir yeriniz kesildi veya istemeden kanadı mı? Bu yazımızda kanamayı durdurma yöntemlerini paylaşacağız sizlerle. Ama siz yinede aciliyete göre 112 yi arayıp gerekli bilgileri alın. Bu yazımızı en son çare olarak görün.

Kanamanın meydana geldiği yara ufak ise bir adet sigaranın tütününü çıkarıp yaranızın üzerine basınız. Kısa zaman sonra kanamanız üzerindeki tütünü kaldırdığınızda kanamanızın durmuş olduğunu göreceksiniz.

Kanamanız aşırı ise evde uygulanacak bir yöntem ile kanamayı durdurmak kanamanın meydana geldiği yara üzerine temiz bir bez vasıtası ile tampon yapınız. 112'yi arayıp ambulansın gelmesini bekleyiniz.

kanama nasıl durdurulur, kanamayı ne durdurur, kanama durdurma yöntemleri, kanamayı en çabuk durdurma yöntemi

Kanamayı Ne Durdurur

Elle baskı: Kanayan bölgenin üzerine kalın bir gazlı bez konur ve bunun üzerinden parmağımızla baskı yapılır. Altta kalan damar sıkışacağından kanama da azalacaktır.

Basınçlı sargı: Kanayan bölgenin üzerine kalın bir gazlı bez konur ve bunun üzerine sıkı bir sargı yapılır. Altta kalan damar sıkışacağından kanama da azalacaktır.

Kanayan yeri kalp hizasından yukarı kaldırma: Kanayan yer kalbin üstünde tutulduğunda yer çekimine bağlı olarak yukarı giden kan az olacağından kanama da azalacaktır.

Basınç noktalarına baskı: Atar damar kanamalarında http://www.anneportal.com/yenidoganin-gobek-iltihabi/ kullanılır. Bu metodu uygulamak için, kanayan yer ile kalp arasındaki nabız aldığımız noktaya bastırılır, bu şekilde noktanın altında bulunan atardamar sıkıştırılmış olur. Kanayan yere giden kan miktarı azalacağından kanama azalır.

Kol ve bacaklardaki kanamalarda bu metotlardan birkaç tanesini birden kullanabiliriz.

Bu metotlarla durmayan kol ve bacak kanamalarında son çare olarak turnike kullanılır.

Turnike : 6 - 8 cm. eninde, yumuşak ve elastik bir malzeme ile kol ve bacakların tek kemikli bölgelerinde kanayan damarın sıkıştırılması şeklinde uygulanır. Tek kemikli bölgeler: Dirsek ile omuz arası ve diz ile kalça arasıdır. Uygulama da şu noktalara dikkat etmemiz gerekir.

Turnike 20 dakikada bir 5-10 saniye gevşetilir ve takılı kaldığı toplam zaman 2 saati aşmamalıdır.

Kanaması olan kişi üşüyebilir ve üstünü örtmenizi isteyebilir, üstü örtülür ancak turnikenin üstü örtülmez.

Turnike takılan kişinin görünen bir yerine "T" işareti konur ve turnikenin takıldığı saat not edilir.

Burun Kanamaları: %90 ön taraftadır ve genellikle tek burun deliğinden gelir. Sebepleri çoğunlukla enfeksiyonlar veya buruna gelen darbelerdir.

Hasta oturtulur, baş hafif öne doğru eğilir, Burnun köküne buz tatbik edilir, burun kanatlarına baş ve işaret parmağı ile 5-10 dakika devamlı baskı yapılır.

Burun Kanaması

Avuç içi Kanamaları: Avuç içine temiz bir rulo bez konur. El yumruk yapılarak sıkılır ve kalp seviyesinin üzerinde tutulur.

burun kanaması nasıl durdurulur, el kanaması nasıl durdurulur, ayak kanamasını ne durdurur, burun kanamasını ne durdurur, el kanamasını ne durdurur
Benzer Konular:

Kanamayı Ne Durdurur – Kanamayı Durdurma Yöntemleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013