Katy Perry

Katy Perry kim,

Katy Perry kaç yaşında,

Katy Perry hakkında bilgi,

Bu yazımızda Katy Perry hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Katy Perry kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

Katy Perry 25 Ekim 1984 yılında dünyaya geldi. Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur. Perry, gospel müziğiyle büyüdü, lisedeki ilk beş yılında kariyerini Katy Hudson olarak sürdürdü ve müzik listelerinde herhangi bir başarı sağlayamayan ilk albümünü Katy Hudson adıyla piyasaya sürdü.

Daha sonra bir stüdyo albümü kaydetti fakat bu albüm hiç yayınlanmadı. 2007'de yedi yılda çalıştığı dördüncü plak şirketi olan Capitol Music Group ile kontrat yapmasından sonra Katy Perry sahne adını kullandı.

Perry, 2008'de yayınladığı ilk ana albümü One of the Boys ile tanındı ve Billboard Hot 100listesinin ilk onunda üç şarkısı —"I Kissed A Girl", "Hot n Cold" ve "Waking Up In Vegas"— yer aldı. Perry, albümünü Hello Katy Tour ile destekledi. 2010'da, üçüncü stüdyo albümü Teenage Dream'i piyasaya sundu ve bu albümden çıkan "California Gurls", "Teenage Dream", "Firework", "E.T." ile "Last Friday Night (T.G.I.F.)" adındaki single'lar, Billboard 200 listesinin bir numarasına yükseldi böylece Teenage Dream (Michael Jackson'ın Bad albümünden sonra) bunu başarabilen tek albüm olurken Perry, bu başarıyı elde eden ilk kadın şarkısı oldu.

Katy Perry

California Dreams Tour ile dünya çapında yaklaşık 60 milyon dolar hasılat elde etti.Perry, albümünü Teenage Dream: The Complete Confection adıyla 26 Mart 2012'de tekrar basım ile yayınladı ve bu tekrar basım albümün çıkış şarkısı olan "Part of Me", bir numaraya yükseldi.

Perry, Billboard Hot 100 listesinin ilk onunda art arda elli iki hafta kalabilen tek şarkıcıdır. 2012 itibariyle Perry, sekiz Grammy Ödülü'ne aday gösterildi. MTV tarafından 2011'de "Yılın Sanatçısı" olarak belirlendi.ABD'de 37,6 milyon dijital parça ve dünya genelinde 11 milyon albüm sattı.Perry, İngiltere'deki The X Factor UK'in yedinci sezonu ile American Idol'ın dokuzuncu sezonunda konuk jüri oldu. "Purr" ile "Meow" adında kokular piyasaya sürdü. 2011'de gösterime giren Şirinler filminde Şirine'ye dublaj yaptı. Perry, 2010 yılından 2012'e kadar İngiliz komedyen Russell Brand ile evli kaldı.
Benzer Konular:


    Mustafa Cumur kimdir, Mustafa Cumur biyografisi, Mustafa Cumur hakkında bilgi, Mustafa Cumur, 1...
    Hasan Hüseyin Korkmazgil kimdir, Hasan Hüseyin Korkmazgil biyografi, Hasan Hüseyin Korkmazgil hakk...
    Greg Foster kimdir, Greg Foster biyografi, Greg Foster hakkında bilgi, Greg Foster ,3 Ekim 1968...
    Ahmet Altun kimdir, Ahmet Altun biyografi, Ahmet Altun hakkında bilgi, Ahmet Altun 1958 yılında...
Katy Perry yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013