Mescid-i Aksa Nerede Tarihçesi Hakkında Bilgi

Mescid-i Aksa tarihçesi, Mescid-i Aksa hakkında bilgi, Mescid-i Aksa kim inşaa etti,  

İsrail askerlerinin Cuma namazından sonra Mescid-i Aksa'yı basarak Cuma namazı kılanlara ateş edildi haberini okuduktan sonra İsrail'e karşı olan kızgınlığın biraz daha arttı. Haberi okuyanlar ve Mescid-i Aksa hakkında bilgi edinmek isteyenler için Mescid-i Aksa nerdedir, kim inşaa etmiştir, tarihçesi nedir tarzındaki sorular için sizlere Mescid-i Aksa hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa Nerede Tarihçesi Hakkında Bilgi

Mescid-i Aksa Nerededir? Kudüs'tedir. Mescid-i Aksa Kim İnşaa Etmiştir? Yapımına Davud Peygamber tarafından başlatıldığı ve oğlu  H.z Süleyman tarafında inşaa edildiği rivayet edilir ve Mescid-i Süleyman olarak da bilinir. Mescid-i Aksa Nedir? Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Türkçede "En Uzaktaki Mescit" anlamına gelir. "Beyt-i Makdis" veya "Beyt-i Mukaddes" adı da verilir. Mescid-i Aksa Tarihçesi Hakkında Bilgi?

Mescid-i Aksa'nın İslâm'daki yeri; Muhammed'in isrâ ve miraç mekânı olmasıdır. Allah, İsrâ suresinin birinci âyetinde Mescid-i Aksa'yı adıyla anarak şöyle der: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir." Burada Mescid-i Aksa'dan "çevresini mübarek kıldığımız" şeklinde söz edilmektedir. Mescid-i Aksa'nın çevresi ise başta Kudüs sonra diğer Filistin topraklarıdır. Muhammed'in miraca yükseltildiği sırada Kudüs'te bugünkü şekliyle bir cami yoktur. Ancak Süleyman tarafından inşa edilmiş ve daha sonra yıkıma maruz kalıp yenilenmiş olan Mescid-i Aksa'nın kalıntıları vardı ve burası da Beyt-i Makdis olarak adlandırılırdı. Muhammed'in ziyaret ettiği mekân da burasıdır. Beyt-i Makdis ibaresi bazı tarihi kaynaklarda Kudüs şehri için de kullanılmıştır. Bazı tarihi kaynaklarda Kudüs'ün M. S. 70 yılında yıkıma uğratıldığı Beyt-i Makdis'in de bu olayda yıkıldığı ifade edilmektedir. Ancak bu mekân yine bir mabed olarak biliniyor ve Beyt-i Makdis'in kalıntıları da korunuyordu. Şu an yahudilerin "Ağlama Duvarı" Müslümanların ise "Burak Duvarı" olarak adlandırdıkları duvar eski mabedin bir kalıntısıdır. M.S. 638 yılında Ömer döneminde Kudüs fethedildikten sonra Beyt-i Makdis'in yerinde Mescid-i Aksa inşa edildi. Ömer'in burayı mabed ittihaz etmesi de o mekânın kudsiyet ve ehemmiyetinden ileri geliyordu. Mescid-i Aksa daha sonra Emevi halifelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında genişletildi. Mescid-i Aksa'nın hemen yakınında bulunan ve bugün Türkiye Müslümanları tarafından Mescid-i Aksa zannedilen sekiz köşeli Kubbetü's-Sahra adlı mabed de Abdülmelik bin Mervan tarafından inşa ettirilmiştir.
Benzer Konular:

Mescid-i Aksa Nerede Tarihçesi Hakkında Bilgi yazısına ait etiketler : , ,
Mescid-i Aksa Nerede Tarihçesi Hakkında Bilgi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013