Trabzon İsminin Kökeni – Trabzon İsmi Nereden Geliyor

Trabzon İsminin Kökeni,

Trabzon İsminin Tarihi,

Trabzon İli İsmini Nerden Almıştır,

Türkiyemizin güzel illerinden Trabzon ilimizin isminin tarihi ve nerden geldiği hakkında bilgiyi sitemize koyduk. İşte Trabzon İsminin Tarihi;

Trabzon isminin Yunanca masa anlamına gelen "Trapezus" kelimesinden geldiği rivayetlerden bir tanesi. Buna göre, buraya gelen madenci bir kavim, Orta ve Yukarı Hisar Mevkii'nin masa formunu anımsatan bir yapıya sahip olmasından dolayı şehre bu ismi vermişler.

Kentin adına ilk kez Ksenephon'un "Anabasis" adlı eserinde rastlanıyor. Ancak bir diğer rivayete göre Trabzon'u Milattan Önce 7. yüzyılda Miletoslu denizciler bir koloni olarak kurmuş. Kentin dağlardan kıyıya doğru masayı andıran setler halinde indiğini gören Miletoslular buraya masa anlamına gelen "Trabeza" ismini vermişler. Evliya Çelebi ise Trabzon'un ilk kurucusunun zevk ehli, şen şatır bir kadın olduğunu, bundan dolayı bu şehre neşeli kadın anlamına gelen "Tarb-zen" dendiğini ya da suyu ve havasının hoşluğundan dolayı "tarb-ı efzun" adının verildiğini kaydeder. Bazı kitaplarda da, Trabzon adının "Tuğra basan"dan geldiği; bu şehirde sultanların kendi adlarına tuğralı sikke bastırdıkları yazar.
Benzer Konular:

Trabzon İsminin Kökeni – Trabzon İsmi Nereden Geliyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013