Yaşar Okuyan

Yaşar Okuyan kim,

Yaşar Okuyan nereli,

Yaşar Okuyan kaç yaşında,

Bu yazımızda Yaşar Okuyan hayatı hakkında bilgiler derledik siz kullanıcılarımız için. Bu sayfadan Yaşar Okuyan ile ilgili bütün bilgilere ve resimlerine ulaşabilirsiniz. Yaşar Okuyan kimdir, biyografisi, kaç yaşında ve nerelidir?

Yaşar Okuyan, 1949 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterliği de yapan Okuyan 21.dönemde ANAP Yalova milletvekili seçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde bulundu. Okuyan evli ve üç çocuk babası.

Fatih'te bir gecekonduda doğan Okuyan, peyzaj mimarı ressam Öcal Hanım'la 1989'da evlendi. İlk siyasi eylemi 14 yaşında Türkiye İşçi Partisi'nin bildirisini dağıtmakla oldu. 21 yaşında Türkeş'in listesini delen tek isim olarak MHP Genel İdare Kurulu'na seçildi.

12 Eylül sonrasında MHP Ana Davası'nda yargılanan politikacılar arasında o da yer aldı. 10 yıl idam istemiyle yargılandıktan sonra 2 yıl 16 günün sonunda beraat etti.1980'de MHP kapatıldığında genel sekreter yardımcısıydı. 1987 yılına kadar siyasi yasaklı olan Okuyan, 1991 seçimlerinde Ankara'dan milletvekili adayı oldu ama seçilemedi.

Yaşar Okuyan

1991 yılında Mesut Yılmaz'ın ANAP Genel Başkanlığı'na seçildiği kongrede aktif rol oynadı. Daha sonra da partide Genel Başkan Danışmanlığı, Basın ve Propaganda Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı yaptı..

MHP'de başlayan politik kariyerini ANAP'ta sürdürmesi, 12 Eylül'den sonra iki yıl 16 gün kaldığı cezaevi döneminin ardından "Solcularla konuşulabilir, arkadaş olunabilir, onlardan da öğrenilecek çok şey var" diye düşünmesiyle başladı. Bakanlığı döneminde önce Sosyal Güvenlik Reformu, ardından da SSK operasyonu ile adından söz ettirdi.

17 Ağustos depreminin derin yaralar bıraktığı Yalova'dan milletvekili seçilen Okuyan, deprem sonrası kentin toparlanma sürecine önemli katkılarda bulundu.

ANAP'ın zayıflaması üzerine 22 Kasım 2004'te Demokratik Türkiye Partisi'ne geçti ve bu partinin genel başkanlığını üstlendi. Bu partinin adını Hür Parti olarak değiştirdi.

22 Kasım 2007 seçimleri öncesinde merkez sağ ve solda birleşme çağrılarına uyarak, en güçlü muhalefet partisine katılacağını açıkladı. Merkez sağda DYP ile Anavatan arasında sonuçsuz kalan birleşme girişimlerini "Allah rahmet eylesin, üzücü bir durum" diye değerlendirdi ve seçim sonrası partisi CHP'ye iltihak etti. (10 Haziran 2007)
Benzer Konular:


    Gülse Birsel kim, Gülse Birsel nereli, Gülse Birsel kaç yaşında, Bu yazımızda Gülse Birsel haya...
    Ginger Rogers kim, Ginger Rogers biyografi, Ginger Rogers hakkında bilgi, Bu yazımızda Ginger R...
    Salih Bozok kim, Salih Bozok nereli, Salih Bozok yaşam öyküsü, Bu yazımızda Salih Bozok hayatı ...
    Aysel Teymurzade kim, Aysel Teymurzade nereli, Aysel Teymurzade kaç yaşında, Bu yazımızda Aysel...
Yaşar Okuyan yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tamamen özgün içerikler editörlerimiz tarafından eklenmektedir.
Bu sitenin "Tüm Hakları" sakli olup TRWikipedia'ya aittir. Hiçbir materyal izinsiz kullanılamaz. Copright © 2013