Elektrikli Araba

Elektrikli Araba Teknolojisi Nedir?

0 2.480
Elektrikli Araba

Elektrikli araç, dünya üzerinde e-mobility olarak da adlandırılan bir tür arabadır. Otomobillerin kullanıldıkları motorlara göre adlandırıldıkları düşünüldüğünde elektrikli otomobillerin de elektrik motorunu kullandığını söylenmek yanlış olmayacaktır. Bilinenin aksine yeni olmayan bu teknoloji fosil yakıtların zararlarını minimuma indirmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla elektrikli araba teknolojisi yakıt olarak da elektrik enerjisini kullanmakta ve bataryaları aracılığıyla şarj edilmektedir. Elektrikli araçlarda çalışma prensibi bataryasında depo haline çevirdiği elektriği hareket enerjisine dönüştürmesiyle gerçekleşir.

Elektrikli Araba Yapımı Nasıl Gerçekleşmiştir?

Elektrikli Araba Yapımı Nasıl Gerçekleşmiştir

Günümüzde elektrikli otomobillerin yapımı ile ilgili olarak genel kanı yeni teknolojilerle mümkün hale geldiğidir. Bu elektrik araçlara dahil bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Otomobillerin elektrik teknolojisini kullanmaya başladığı elektrikli araçların tarihçesi 1800’lü yıllara kadar dayanır. Petrol fiyatları düşük olduğu için popülerlik kazanamayan elektrikli araçlar, 2000’li yıllarda kusursuz hale gelmiş ve popüler olmaya başlamıştır:

  • İlk elektrikli araç, 1835 yılında Hollanda’da Profesör Stratingh tarafından geliştirilmiştir.
  • 1838 yılına gelindiğinde Robert Davidson tarafından elektrikli lokomotif yapılmıştır. Saatte 6.4 kilometreye kadar ulaşabilen bu lokomotif, tarihin ikinci elektrikli aracıdır.
  • Tarihte 1888 yılına gelindiğinde Andreas Flocken yeni bir elektrikli araç geliştirmiştir. Petrol fiyatlarının aniden düşmesi, elektrikli araçlara ilgiyi azaltmıştır. Bu düşüşten sonra dünya yönünü tekrardan fosil yakıtlarla hareketi sağlayan içten yanmalı motorlu araçlara yüzünü çevirmiştir.
  • Bir müddet sakin devam eden elektrik teknolojisinin otomobillerde kullanımı 1970 ve 1980’lerde tekrar hızlanmıştır. Özellikle yaşanan enerji krizleri dünyanın ilgisinin elektrikli araçlara yönelmesine neden olmuş, ancak bu ilgi elektrikli araçları kitlesel bir pazara kavuşturamamıştır.
  • Artan teknolojik gelişmeler ve enerjilerin giderek tükenmeye başladığının farkındalığı elektrikli araçlara 2000’li yıllarda hak ettiği ilginin duyulmasına neden olmuştur. Bu tarihten itibaren elektrikli araç teknolojileri hız almış ve dünyanın gündemi haline gelmiştir.

Elektrikli Araba Modelleri Nelerdir?

Elektrikli Araba Modelleri Nelerdir

Kullanıcılara seçenek sunan elektrikli araçlar, kullandıkları sisteme göre birden fazla çeşide ayrılırlar. Genel bilinen elektrikli araç çeşitleri hibrit ve tam elektrikli sisteme sahip olan otomobil türleridir. Bunlarla birlikte elektrikli araba teknolojisi dört ayrı modele sahiptir:

  • Hibrit (Hybrid): Hibrit sistemle çalışan elektrikli araçlar hem hibrit hem de içten yanmalı motora sahiptir. Bu araçlarda temel prensip, hibritin içten yanmalı motora destek olmasıdır. Dolayısıyla hibrit, şarj gerektirmeden çalışır. Gücünü içten yanmalı motorun sunduğu hareket elektriğinden alır.
  • Şarj Edilebilir Hibrit (Plug-in Hybrid): Hibrit modellere benzer bir çalışma prensibi gösterir. Ancak bu modellerde araç içerisinde bulunan hibrit şarj edilebilir. Hibrit modele göre daha büyük bataryaya sahip olan bu model, bataryanın prize takılarak şarj edilebilmesine olanak tanır. Aynı hibritteki gibi içten yanmalı motorun hareketinden şarj olmaya devam eden bir bataryaya sahiptir.
  • Menzil Geliştirici Sistem (Range Extender): Menzil geliştirici sistem olarak Türkçeye çevrilen “Range Extender” türü elektrikli araçlar, yine elektrikli batarya ve içten yanmalı motordan oluşur. Bu sistemle diğer sistemler arasındaki fark; içten yanmalı motorun sadece elektrikli bataryaya destek veren bir göreve sahip olmasıdır.
  • Tam Elektrikli Sistem: Sisteminin tamamıyla elektrikli motordan meydana gelmesidir. Yardımcı herhangi bir başka motor bulunmaz. Dolayısıyla çevrecilik prensibi daha yüksektir. Yine bataryası prize takılarak şarj edilebilir.

Elektrikli araçlarda kullanılan elektriği fren sistemiyle geri kazanmak mümkündür. Bu nedenle fosil yakıtla çalışan araçlara göre daha çevreci olmalarının yanı sıra enerjiyi verimli kullanmayı da sağlarlar.

Elektrikli Araba Şarj İstasyonları Nerededir?

Elektrikli Araba Şarj İstasyonları

Elektrikli araba sistemlerinde bulunan bataryalar, prizler aracılığıyla doldurulur. Dolan elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirerek çalışan sistemleri için çeşitli noktalarda şarj istasyonları kurulmuştur. Yolda kalmaların önüne geçen elektrikli araç şarj istasyonları Türkiye’nin dört bir yanında kurulu şekilde hizmet vermeye başlamıştır. Şarj istasyonlarını kurmak için kullanılan alan ise özellikle alışveriş merkezlerinin otoparkları ve benzin istasyonlarıdır.

2021 Elektrikli Araba Fiyatları Ne Kadardır?

2021 Elektrikli Araba Fiyatları Ne Kadardır

Elektrikli araba teknolojisi içten yanmalı motor teknolojisine göre daha pahalıdır. Fiyatları gidebildikleri menzillere göre değişse de alırken daha fazla maliyete geleceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Öte yandan elektrikli araçlarda bakım maliyeti daha düşük ve kullanılan enerjinin dönüştürülebiliyor olması uzun vadede daha çok kazançlı çıkmayı sağlar. 2021 yılı elektrikli otomobil fiyatları 200 bin Türk Lirası’ndan başlayarak artan ücretlere sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.