Galileo

Galileo kimdir? Galileo'nun hayatı ve bilime katkıları hakkında Türkçe bilgi.

0 2.279
Galileo

Galileo’nun kim olduğu İtalyan mühendis, filozof ve astronom gibi tabirlerle açıklanabilmektedir. Bilim dünyasına oldukça büyük katkılar sağlamış olan Galileo, Rönesans döneminde bilimsel anlamda yeni bakış açıları kazandırmıştır. “Gözlemsel Astronominin Babası” ve “Bilimin Babası” gibi unvanlara layık görülen Galileo, dünyanın döndüğünü kanıtlamak adına çalışmalar gerçekleştirmiştir. Yaşadığı dönemde yaptığı çalışmalar yüzünden belirli kesimlerin tepkisine maruz kalmış olsa da bilime sağladığı katkılarla asla unutulamayacak isimler arasına girmeyi başarmıştır. Gerçekleştirdiği buluşlar sayesinde astronomi çalışmalarında çığır açarak pek çok ilerlemenin başlangıcını oluşturmuştur.

Galileo Galilei Hayatı

Galileo Galilei’nin yaşamı çoğunlukla Floransa’da geçmiştir. 1564 yılında İtalya, Pisa’da doğan Galileo, 1642’de Floransa’da yaşamını yitirmiştir. Yaşadığı dönem boyunca bilimsel devrime sayısız katkı sağlamıştır. İlköğretim dönemini Floransa’da bitirerek Pisa Üniversitesi’nde tıp okumaya başlamıştır. Belirli sebeplerden dolayı eğitimine devam edemeyen Galileo, 1583’li yıllardan sonra matematik alanına ilgi duymaya başlamıştır. Okul hayatına devam ederek profesör olan Galileo, çalışma yaptığı dönem boyunca pek çok baskıyla karşı karşıya kalmıştır.

Galileo Galilei Hayatı

O dönemde Papa V. Paul tarafından kurulan komisyon doğrultusunda Galileo’nun yazdığı kitapların yasaklanması emri çıkartılmıştır. Bunun yanı sıra bilim konusunda ortaya attığı iddiaların yalan olduğunu söylemesi için farklı baskılara maruz kalmıştır. Dönemin şartları doğrultusunda müebbet hapisle yargılanması emredilen Galileo, daha sonra evde göz hapsinde yargılanmaya devam etmiştir. Yaşamının ilerleyen dönemlerinde görme yetisini kaybetmesinin ardından 642 yılında yaşama veda etmiştir.

Galileo Neyi Buldu?

Galileo Neyi Buldu

Galileo’nun neyi bulduğu konusunda pek çok farklı buluştan söz etmek mümkündür. Özellikle 1609-1610 arasındaki dönemde buluşlarına hız kazandırmayı başarmıştır. Galileo, 1609 yılına gelindiğinde Hollanda’da teleskop buluşu gerçekleştiğini öğrenmiş ve bunun üzerine çalışmalar başlatmıştır. Yaptığı çalışmalar doğrultusunda astronomi alanında kullanılmak üzere daha gelişmiş bir teleskop icat etmiştir. Astronomik gözlemler için teleskop kullanımını başlatan Galileo, bu alanda pek çok katkı sağlamıştır. Yapılan gözlemler sayesinde Ay yüzeyinin pürüzsüz değil, girintili çıkıntılı olduğu ilk kez anlaşılmıştır. Tıpkı Ay’da olduğu gibi Güneş yüzeyinde de çeşitli lekelenmeler olduğunu ispat etmiştir.

Galileo Astronomiye Katkıları

Galileo Astronomiye Katkıları

Galileo’nın astronomiye katkıları pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Teleskopla gerçekleştirdiği gözlemler neticesinde uzay cisimlerine dair pek çok teori geliştirmeyi başarmıştır. Dünya’nın döndüğü iddiasını ortaya atması üzerine kilise tarafından bu iddiasından vazgeçmesine dair çalışmalar yapılmıştır. Galileo Galilei’nin astronomi alanına katkılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yıldız kümelenmeleri, Ay yüzeyi ve Samanyolu’na dair gözlemler gerçekleştirmiştir.
 • Jupiter, Venüs ve Satürn ile alakalı gözlemler yaparak gezegen evresi ve şekilleriyle alakalı fikirler oluşturmuştur.
 • Kopernik sistemini savunması neticesinde kilise baskılarına maruz kalmış ve iddiasını kanıtlamak üzere Roma’ya gitmiştir.
 • Kuyruklu yıldızları keşfederek astronomi dünyasında yeni bir çığır açmıştır.
 • Güneş üzerinde bulunan lekelerin, farklı gökcisimlerine ait olmadığını kanıtlamıştır.

Galileo’nun Eserleri

Galileo’nun Eserleri

Galileo eserleri ile bilimin pek çok dalında karşılaşmak mümkündür. Çalışmalarını kanıtlamak ve gelecek nesillere yazılı olarak bırakmak adına farklı eserler kaleme almıştır. Galileo’nun en önemli eserleri, şu şekilde sıralanabilir:

 • 1586 Küçük Terazi
 • 1590 Hareket Üstüne
 • 1600 Mekanik
 • 1610 Yıldızların Habercisi
 • 1632 Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar
 • 1638 Hareket Kanunları ve Mekanik

Galileo, 1610’ya yayınlamış olduğu Yıldızların Habercisi adlı kitabı üzerine birtakım tepkiler almıştır. Bu nedenle tartışmalı kitapları arasında sayılmaktadır. Yazdığı bu kitap sayesinde Floransa kentinde saray matematikçisi olmuştur. 1632’de yayınlanan Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar eseri üzerine ise Roma’da engizisyon mahkemesine çağrılmıştır. Çalışma yaptığı dönemlerde papazların baskılarına maruz kalan Galileo, pek çok açıdan zorluk yaşasa da eserlerini yayınlamayı sürdürmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.