Marie Curie

Marie Curie hakkında tüm Türkçe Bilgiler!

0 3.214
Marie Curie

Marie Curie, 1867 yılı 7 Kasım tarihinde Varşo’da doğan ve yaşamının ilerleyen sürecinde önemli bir bilim insanı olan tarihin önemli isimlerindendir. Marie Curie, radyoaktivite kaşifi olarak tanınır. Gençlik döneminde yaşadığı yerin bölge eğitim kurumlarında herkes ile aynı standartlarda bir eğitim almış ve babasından o dönemlerde bilim eğitimi almaya başlamıştır. Daha sonra okuldan bir öğrencinin kurmuş olduğu devrimsel bir organizasyona katılım sağlayıp, doğduğu Varşova’dan ayrılmıştır.

Marie Curie’nin Eğitim Aldığı Alanlar Neler?

Marie Curie’nin eğitim gördüğü alanlar, Fizik ve Matematik dallarıdır. Marie Curie, Polonya’nın Rusya egemenliğine girmiş olan ve o dönenlerde Avustralya tarafından idare edilen Krakow bölümünden ayrılarak, 1891 senesinde Paris’e gitmiştir. Paris’te ise Matematik ve Fizik Bilimleri dallarında lisans eğitimi görmüştür. Ardından lisans eğitimi almış olduğu Sorbonne’da çalışmalarına son hız ile devam etmiştir.

1894 senesine gelindiğinde Fizik Fakültesi içinde profesörlük görevini üstlenen Pierre Curie ile tanışmıştır. Bir sene sonra ise iki bilim insanı hayatlarını velilik ile birleştirmiştirler. Marie Curie ardından eşinin görev aldığı Fizik Laboratuvarının Başkanlık ünvanını almış ve doktorasını ise 1903 senesinde elde etmiştir. 1906 yılında eşinin trajik ölümü ardından, Fen Bilimleri Fakültesi Genel Fizik Profesörü ünvanını kazanmış ve makamı devralmıştır. Bu adım ile dünyada ilk defa bir kadın bu mesleki olarak bu konuma gelmiştir. 1914 senesine gelindiğinde tüm eğitim donanımı ve bilgileri ile Pars Üniversitesi Radyum Enstitüsü Curie Laboratuvarının müdür olmuştur.

Marie Curie Neyi Keşfetti?

Marie Curie’nin keşifleri, radyoaktif kalıntılar içerisinden yeterli miktarda radyumu ayırma yöntemi ve elementlerin sahip oldukları özelliklerin detaylı tanımlanmasını sağlayan yöntemlerdir. Özellikle elementlerin tedavi amaçlı kullanım için tanımlanmaları Marie Curie’nin çalışmaları ardından gündeme gelmiştir.

Marie Curie’nin Savunduğu Bilimsel Uygulama Neydi?

Marie Curie’nin savunduğu bilimsel çalışma, radyum’un ağrıları hafifletmek amacı ile kullanılmasıydı. Bilim insanı, hayatının büyük bir bölümünde radyum’un hastalıkların tedavisinde ve ağrıların hafifletilmesinde kullanılması gerektiğini savundu. 1. Dünya savaşı sırasında ise bu konu ile ilgili tedaviler yapmaya kendini adadı.

Marie Curie Kimdir

Bilimi hayatının her alanına taşıyan Marie Curie, kendi doğduğu şehirde bir radyoaktivite laboratuarının kurulması için büyük bir mücadele verdi. 1929 senesine gelindiğinde Birleşik Devletlerin o dönemki başkanı olan Hoover, ona Amerikalı bilim insanları tarafından bağışlanan 50 bin dolarlık bir hediye vererek, Varşova’da laboratuvar kurulumu için gerekli olan radyumu satın alarak ilk hedefi gerçekleştirdi.

Marie Curie’nin Kitapları Neler?

Marie Curie’nin yazılı eserleri, Radyoaktif Maddeler Üzerine Araştırmalar ve İzotopi ve İzotopik Elementler ile Radyoaktivite Üzerine İnceleme adlı kitaplardır. İlk sıradaki kitabını 1904 senesinde ikincisini ise 1910 senesinde çıkarmıştır.

Marie Curie’nin Aldığı Ödüller Neler?

Marie Curie’nin kazandığı ödüller, 1911 yılı Nobel Kimya ödülü ve 1903 senesi Londra Kraliyet Derneği Davy Madalyasıdır. Marie Curie başarısını ödülleri ile taçlandıran bir bilim insanıdır. Diğer yandan bilime yaptığı hizmetler ve katkılar sebebi ile kendisine 1921 senesinde Birleşik Devletler Başkanı Harding tarafından bir gram radyum hediye edilmiştir.

Marie Curie Ne Zaman Öldü?

Marie Curie ölüm tarihi, 4 Temmuz 1934 olarak kaynaklara geçmiştir. Geçirdiği bir hastalık ardından hayata veda etmiştir. Hayatı boyunca radyoaktif ışınlar ile yaptığı çalışmalar ardından kansere yakalanmıştır. Hayatının asıl anlamı olan bilim araştırmalarının onda sebep olduğu kanseri yenemeyerek, kısa bir sürede Sallanches yakınlarında vefat etmiştir. Marie Curie dünyaya veda etse de ardından gelen bilim insanlarını, kimyagerleri ve fizikçileri etkilemesi ile dikkat çekmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.