Şahıs Şirketi

Şahıs Şirketi nedir? Şahıs Şirketi kurulum masrafı ve diğer şahıs şirketi hakkında tüm kurulum bilgileri

0 2.536
Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi kurulması da kapatılması da diğer şirketlere göre daha kolay olan ve yönetilmesi basit bir şirket türü olarak tanımlanır. Şahıs şirketi kurulurken bir ya da birden fazla kurucu olabilir. Ortak olup şirket kuran kişilerin sorumlulukları sınırsız olur. Eğer bir ortak payının devredilmesini isterse tüm pay sahipleri onaylamadan bu işlemi gerçekleştiremez.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmak için vergi dairesine başvuru yapılması gerekir. Başvuru işlemini gerçekleştirmeden önce hazırlanması gereken evraklar vardır. Bu evrakların hazırlanıp vergi dairesine teslimini kişi kendi yapabilir. Ancak isteyen kişiler kendi adına vekalet verdiği bir muhasebeciye ya da mali müşavire bu işlemleri yaptırabilir. İkinci yöntemi genellikle iş yoğunluğu olanlar ve evrak hazırlamaya vakit bulamayan kişiler tercih eder.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şirket kurma işlemleri zor değildir. Şirketi kuran kişi ya da vekalet verdiği kişi hazırladığı evraklar ile vergi dairesine başvurarak işlemleri başlatır. Yaklaşık olarak 2 gün içerisinde şirket açılma işlemleri bitmiş olur. Vergi dairesi yoklama süreci ile kişi vergi levhası alır. Vergi levhasının alınmasından sonra e-imza ve e-fatura başvurusunda bulunulur. Ticaret Odası’na kayıt yapılır ve iş yeri açma, iş yeri çalıştırma ruhsatı alınır. SGK ve BAĞKUR başvuruları tamamlanır. Kaşeye sahip olan yerler faaliyete başlayabilir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Hazırlanması Gereken Evraklar Nelerdir

Şahıs şirketi başvuru evrakları tamamlandıktan sonra işlemler başlatılır. Vergi dairesine teslim edilecek olan gerekli evrak listesi şu şekildedir:

 • İnternet veya vergi dairelerinden alınan başvuru formu
 • 2 adet kimlik fotokopisi
 • 2 adet noter onaylı imza beyannamesi
 • 2 adet ikametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi (iş yerine ait)
 • Vesikalık fotoğraf
 • Muhasebeci veya Mali Müşavir vekaleti (işlemler vekalet verilerek gerçekleşecekse)

Başvuru formundaki bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması başvuru sürecinin sorunsuz ve hızlı ilerlemesi için önemli bir konudur. Şahıs şirketi için ikametgah belgesi kurumlardan alınabileceği gibi e-devlet üzerinden de çıkartılabilir. E-devlet sistemine giriş yapmak için kişinin e-devlet şifresine sahip olması gerekir. Eğer bu şifreye sahip değilse PTT şubeleri üzerinden şifre edinme işlemini gerçekleştirebilir.

Şahıs Şirketi Türleri Nelerdir?

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir

Şahıs şirketi iki farklı kola ayrılmıştır. Türk Ticaret Kanunu’na göre belirlenen kollar Kolektif şirketler ve Komandit şirketlerdir. Kolektif şirketlerde bulunan ortakların hepsinin şirkete karşı sınırsız sorumluluğu vardır. Komandit şirketlerde ise ortakların bir kısmının sınırsız sorumluluğu bulunur. Sorumluluğu sınırsız olan ortaklara komandite ortak adı verilirken sorumluluğu şirketteki sermaye oranına bağlı olan ortaklara komanditer ortak denir.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir

Şahıs şirketi kurulması maliyet açısından insanların gözünü korkutacak bir para içermez. Yıl ve bazı şartlara göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir. Bu maliyet en az 500 TL en fazla 1000 TL arasındadır. Şahıs şirketi kurulduğunda ödenecek olan vergi gelire göre değişkenlik gösterir. Vergilendirme, kazanılan gelire oranlanarak hesaplanır. Gelire göre minimum vergi dilimi %15 oranındadır. Gelir durumu değerlendirildikten sonra vergi oranı %40’a kadar ulaşabilir. Hizmet alanlarına göre maliyet değerleri şu şekildedir:

 • Şirket kuruluş servis bedeli= 250 TL
 • Noterden muhasebeci vekaleti= 148 TL
 • Noterden şahıs imza beyannamesi= 100 TL
 • Vergi dairesi sözleşme damga vergisi= 52 TL

Bu maliyetlerin toplamı 550 TL’yi bulur. Faaliyete başlamak için tek seferlik olan giderler de şöyledir:

 • E-fatura ve e-irsaliye belgeleri= 100 TL
 • Kaşe= 10 TL
 • Kira sözleşmesine ait damga vergisi= 25-30 TL
 • Yazar kasa alımı ve servis ücreti= 700-900 TL
 • Meslek odasına kayıt yapmanın zorunlu olduğu durumlarda kayıt ücreti= 450-650 TL

Bu listelenen fiyatlar Şahıs şirketi kuma işlemi tamamlandıktan sonra ödenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.