Sakarya

Sakarya gezilecek yerler listesi! Sakarya gezi rehberi ile doğru rota oluşturun.

0 1.207
Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya; Türkiye’deki en kalabalık şehirler listesi arasında 22. sırada yer almakta olup, Marmara bölgesine bağlıdır. Sakarya; 2018 yılı nüfus verilerine göre 1 milyon kişilik nüfusa ulaşmayı başaran şehirler arasında yer almıştır.

Türkiye’nin en popüler şehirleri arasında yer almaya başlamakta olan Sakarya, Türkiye’nin en uzun nehirleri arasında yer almakta olan Sakarya Nehri kıyısına kurulan bir şehirdir.

Sakarya; geçmiş dönemlerde onlarca farklı medeniyet tarafından ziyaret edilmiş, konaklama bölgesi olarak kullanılmıştır. Sakarya, Ankara-İstanbul otoyolu kenarında olan bir şehir olmasından dolayı her mevsim yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Sakarya Gezilecek Yerler Listesi

Sakarya gezilecek yerler listesi içerisinde onlarca farklı mekan yer alır. Farklı medeniyetlerden kalan eserler ve bölgeleri ile ünlüdür. Aynı zamanda yeşil doğası ile çevre illerden yoğun ziyaretçi almaktadır. Sakarya gezi rehberi içerisinde yer almakta olan mekanlar için en doğru gezi mevsimi ise Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Sakarya gezisini tamamlamanız için ortalama gereken gün ise 2’dir.

Beşköprü

Beşköprü

Sakarya’nın Serdivan ilçesi sınırlarında yer almakta olan Beşköprü aynı zamanda Justinianus Köprüsü adı ile bilinmektedir. Tarih kalıntılar arasında geçmişi en eski yapılar arasında yer alır. Sakarya’nın sembolü haline gelen Beşköprü; Milattan Sonra 558 ile 560 yılları arasında Bizans İmparatoru Justinianus tarafından inşaa ettirilmiş bir yapıdır.

Çark Caddesi

Çark Caddesi

Çark Caddesi; Sakarya’nın en canlı ve işlev caddesidir. Şehrin popüler caddesi olarak bilinmektedir ve trafiğe kapalı olup sadece yaya olarak gezilmektedir. 24 saat açık mekanları ile ün kazanan Çark Caddesi, otel, eğlence mekanları, giyim markalarının mağazaları, restaurantlar ve cafe mekanları yer alır. Sakarya gezilecek yerler listesi içerisindeki bu mekan hem yürüyüş yapmak, hem de alışveriş yapmak için ziyaret edilmesi gereken noktalar arasında yer alır.

Sakarya gezi rehberi sırasında ziyaret edebileceğiniz diğer konumlar şu şekildedir;

 • Gölkent Mahallesi
 • Kırkpınar Mahallesi
 • Bağdat Caddesi
 • Yeni Mahalle

Sakarya Gezilecek Müzeler Listesi

Sakarya gezilecek müze yerleri olarak zengin bir bölge olarak dikkat çeker. Sakarya gezi rehberi sırasında rotanız içerisine aşağıdaki konumları da eklemeniz gerekmektedir.

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi ( Atatürk Evi ); 1910 ile 1915 yılları arasında inşaa ettirilmiştir. Yaptırıldıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın arkadaşı Hasan Cavit Bey tarafından satın alınmıştır. Bu süreçten sonra Mustafa Kemal Atatürk ve ve annesi 1922 yılında üç gün olmak ile birlikte burada konaklama gerçekleştirilmiştir. Sakarya’da 1967 senesinde meydana gelen büyük depremde hasar gören bina sonrasında onarılmış ve Sakarya Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış, aynı zamanda Atatürk Evi olarak da anılmaktadır.

Sakarya müzeleri arasında diğer konumlar ise şu şekildedir;

 • Deprem ve Kültür Müzesi
 • Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi

Sakarya gezilecek müzeler listesinde yer alan tüm konumlarda giriş ücretsizdir.

Sakarya Gezilecek Plaj ve Kaplıcalar Listesi

Sakarya gezilecek plaj ve kaplıcaları ile ünlü bir şehirdir. Kent içerisinde farklı konumlarda yer almakta olan kaplıcalar ve plajlar yer almaktadır.

Karasu Plajı

Karasu Plajı

Sakarya plajları ile ünlüdür. Şehrin en popüler plajı aynı zamanda Türkiye’nin en uzun ikinci plajı olan Karasu Plajı’dır. Karasu Plajı, Sakarya şehir merkezine 55 km. uzaklıkta yer almaktadır. Karadeniz’in en güzel plajları arasında yer alır. İstanbul’a yakın olması ile birlikte her hafta sonu ve yaz aylarında en uğrak tatil bölgelerinden biridir.

Zaman zaman yüksek dalgalı bir denize sahip olan Karasu Plajı, yaz aylarında deniz aktiviteleri, plaj aktiviteleri eğlenceli bir ortamdır.

Kuzucuk Kaplıcaları

Kuzucuk Kaplıcaları

Kuzucuk Kaplıcaları, doğal ve zengin yer altı su kaynakları ile oluştmaktadır. Tesis, hem yaz aylarında, hem de kış aylarında ziyaret edilmektedir. Türkiye’nin en zengin ve faydalı doğal kaplıcaları arasında yer alır. Stres atmak, dinlenmek ve çeşitli hastalıkların tedavisi için tercih edilen bir kaplıcadır.

Kuzucuk kaplıcaları içerisinde konaklama için otel bulunmaktadır.

Sakarya gezisinde görmeniz gereken diğer konumlar ise aşağıdaki gibidir;

 1. Taraklı Evleri
 2. Gölbaşı Park
 3. Kent Park
 4. Orman Park
 5. Sakarya Park
 6. İl Ormanı Mesire Alanı
 7. Serdivan Gölpark
 8. Karagöl Yaylası
 9. Acelle Yaylası
 10. Çiğdem Yaylası
 11. Keremali Yaylası
 12. Soğucak Yaylası
 13. İnönü Yaylası
 14. Sultanpınar Yaylası
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.