Siğil

Ciltte meydana gelen Siğil nedir? Siğil neden olur ve nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler.

0 3.294
Siğil

Siğil problemi genellikle çoğu kişide görülen bir cilt problemidir. En çok ellerde görülen siğil vücudun başka bölümlerinde de oluşabilir. Siğil problemi derinin üstünde meydana gelen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyon ile ortaya çıkar. Siğil herhangi bölgede çıktıktan sonra başka bölgelere de bulaşabilir. Siğil havlu ya da kıyafet gibi eşyalar ile yayılabilir. Oluştuğu bölgeye göre boyutu, renkleri herkeste farklı şekilde görülebilir.

Siğil Çeşitleri Nelerdir?

Siğil Çeşitleri Nelerdir

Siğil türleri vücuttaki bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Siğil çeşitleri ve açıklamaları şu şekildedir:

 • Basit siğiller: Genellikle el ve basak bölgelerinde görülen bu siğil çeşidi yuvarlak, sarı veya kahverengi renklerinde bulunan şişlik şeklindedir.
 • Ayak tabanı siğilleri: Ayakta bulunan siğiller genellikle nasır problemi ile karıştırılır. Çünkü ikisi de ayağa gömülü şekilde ortaya çıkar ve ağrı yapar. İkisi arasındaki farkı anlamak için siğil içindeki siyah veya kırmızı noktanın var olup olmadığı kontrol edilir. Bu tür siğiller kilo probleminden etkilenir ve içe doğru büyür.
 • Düz siğiller: Düz siğil insan vücudunun her bölgesinde meydana gelebilir. Ancak en sık görülen yerler yüz, saç ve ellerin üst kısmıdır. Küçük ve pürüzsüz yapıları ile çok sayıda yan yana bulunurlar.
 • Genital siğiller: Çoğu insanda cinsel yolla bulaşan siğiller genital bölgede oluşur ve rahatsızlık verir. Küme halinde oluşan siğiller kadın ve erkeklerde görülen hızlı bulaşma hızına sahip bir çeşit hastalıktır. Meydana gelen siğil başka bölgeler ile temas ettiğinde orda da siğil oluşumu başlar. Çoğalan siğillerin tedavi edilmesi daha zor hale gelir. Vücuda hem görünüş açısından hem de sağlığını etkilen siğiller küçümsenmemelidir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri, erkeklerde uzun süreli siğil türlerinin oluşumu görülebilir.

Siğillerin Yayılması Nasıl Önlenir?

Siğillerin Yayılması Nasıl Önlenir

Siğilin yayılmasını önlemek için alınabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Siğil problemi yaşayan bir kişi ile temas edilmesi çok önerilmez. Siğilin yayılmasını durdurmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Siğil olan bölgenin vücudun diğer kısımlarıyla temas etmesinden kaçınmak gerekir.
 • Siğil etraftaki insanlardan bulaşabilen bir hastalıktır. Bu yüzden dikkat edilmelidir.
 • Kıyafet, yastık kılıfı, el veya yüz havlusu gibi kişinin kendine ait olan eşyaların bir başkası ile paylaşılmaması gerekir.
 • Kişinin evdeyken ayağına çorap veya terlik giymesinde fayda vardır.
 • Spor salonuna giden kişilerin salonda spor ayakkabısı giymesi gerekir.

Siğilin Belirtileri Nelerdir?

Siğilin Belirtileri Nelerdir

Siğilin vücutta gösterdiği etki kişiden kişiye ve oluştuğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. En sık görülen yer elin üst kısmıdır. Bunun haricinde ayak ve genital bölgede meydana geldiği de görülmüştür. Siğil vücuttaki mikroptan kaynaklanır. 2 ile 6 ay arasında etkisi sürebilir. Siğil oluşumunun en net belirtileri şu şekildedir:

 • Küçük ve etli bir görünüme sahip olması
 • Genellikle ten rengi, beyaz ve pembe renklerde oluşması
 • Küçük ve pıhtılaşmış kan damarlarına sahip olması

Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Nasıl Tedavi Edilir

Siğil tedavi yöntemleri problemin hangi derecede olduğuna bağlıdır. Kişilerin bağışıklık sistemi ile tedavi süreci azalır veya artar. Bağışıklığı yüksek olan kişilerde siğil oluşumları gözlemlenmezken düşük olan kişilerde oluşum ve yayılma hızları daha çoktur. Doktor tarafından tedavi için verilen ilaç kullanımı ile siğil probleminden kurtulmak mümkündür. Ancak bu tedavi süresi 2 yıla kadar ulaşabilir.

Doktor tarafından verilen salisilik asitli ilaçlar ile tedavi uygulanır. Bu tedavi yönteminden hariç siğil yakma operasyonu olarak bilinen lazer yöntemleri ile siğil probleminden kurtulmak kolaydır. Tedavi sonrasında siğil tamamen bölgeden yok olur. Fakat kişinin bağışıklığına göre ara ara yine gözlemlenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.