TTNet Ebeveyn Kontrolü

Güvenli internet ile çocuklarınızı buluşturmak için TTNet ebeveyn kontrolü nedir ve nasıl yapılır hakkında bilgi.

0 3.419
TTnet Ebeveyn Kontrolü SMS ile Nasıl Yapılır

Güvenli internet hizmeti için Türk Telekom ebeveynlere yönelik bazı kısıtlama yapabilme yetkisi tanımıştır. Çocuklara daha güvenli internet hizmeti vermeyi hedefleyen bu kısıtlamalar, onları karşılaşabileceği zararlı internet sitelerinden korur. Bu hizmet aynı zamanda çocukların ders çalışması gerektiği dönemler için dikkat dağıtan internet platformlarından uzaklaştırılması sebebiyle de kullanılabilir. TTnet ebeveyn kontrolü birden fazla araç ile gerçekleştirilebilir:

 • SMS yöntemi,
 • Çağrı merkezi aracılığı,
 • Online işlem merkezleri,
 • Yüz yüze başvurular.

TTnet Ebeveyn Kontrolü SMS ile Nasıl Yapılır?

TTnet Ebeveyn Kontrolü SMS ile Nasıl Yapılır

TTnet, güvenli internet kullanımı için çeşitli profilleri hazır olarak kullanıcılarına sunar. Bu profillerin isimlerini bilmek kısa mesaj ile ebeveynlerin kontrolü sağlayabilmesi için gereklidir. Türk Telekom SMS ile ebeveyn kontrolü şu şekilde gerçekleştirilir.

 • TTnet mobil müşterisi için: Türk Telekom’un belirlediği profillerden biri seçilir ve profilin kodu 2500’a kısa mesaj olarak gönderilir. Çocuklar için bu profil “çocuk profili”dir. Bu profilin kodu “GUVENLI COCUK” şeklindedir. Yani; GUVENLI COCUK yazılarak 2500 kısa numarasına SMS olarak gönderilir.
 • TTnet evde internet hizmetleri alan kullanıcılar için: Bu hizmetlerden yararlanan kullanıcılar da tıpkı mobil kullanıcılar gibi hizmetin kodunu kısa mesaj ile göndermelidir. Ancak gönderilecek numara bu hizmetten yararlananlar için 6606’dır. Yani; GUVENLI COCUK yazılarak 6606’a kısa mesaj gönderilir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Çağrı Merkezi ile Nasıl Yapılır?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Çağrı Merkezi ile Nasıl Yapılır

Türk Telekom’un güvenli internet profillerini seçmek için sunduğu bir diğer yöntem çağrı merkezi aracılığıdır. TTnet kullanıcıları müşteri temsilcileriyle görüşerek güvenli çocuk profiline birkaç dakika içerisinde geçebilirler. Türk Telekom çağrı merkezi aracılığıyla ebeveyn kontrolü yapabilmek için şu numara aranmalıdır:

 • TTnet çağrı merkezi numarası olan 444 1 444 numaralı telefon aranır.
 • Sesli asistanın yönlendirmeleri takip edilerek, müşteri temsilcisine bağlanılır.
 • Talep edilen profil müşteri temsilcine bildirilir.
 • Müşteri temsilcisi gerekli işlemleri yapar ve güvenli çocuk profili etkin hale getirilir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Online İşlem Merkeziyle Nasıl Yapılır?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Online İşlem Merkeziyle Nasıl Yapılır

Türk Telekom kullanıcılarının kolaylıkla güvenli profillere geçebilmesinin bir diğer yöntemi online işlem merkezleridir. Online işlem merkezleri internet sağlayıcısının kendi internet sitesini veya mobil uygulamasını ifade eder. Türk Telekom online işlem merkezinden ebeveyn kontrolü şu şekilde yapılır:

 • Kurumun internet adresi olan turktelekom.com.tr uzantılı internet adresine girilir.
 • Üst panelde bulunan online işlemler menüsünden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
 • Online işlemler menüsünde bulunan “Güvenli İnternet Hizmetleri” sekmesine giriş yapılır.
 • Aktif hale getirilmek istenilen profil seçilir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Yüz Yüze Nasıl Yapılır?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Yüz Yüze Nasıl Yapılır

Türk Telekom, her geçen gün gelişen internet aracılığıyla TTnet ebeveyn kontrolü işlemini pratik bir şekilde gerçekleştirmeye olanak tanıyor. Ancak bir dizi karmaşık işlemlerle uğraşmak istemeyen kullanıcılar için kurum, yüz yüze hizmetini de sunmaya devam ediyor. O hizmetlerden biri olan Türk Telekom yüz yüze ebeveyn kontrolü için herhangi bir TTnet mağazasına gitmek yeterlidir. Mağazada çalışan görevlilere internet hizmetini çocuklar için güvenli hale getirmek istendiği beyan edilerek, yardım talep edilebilir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Kaldırma Nasıl Yapılır?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Kaldırma Nasıl Yapılır

Aktif hale getirilen çocuk kilidi tekrardan kaldırılmak isteniyorsa aynı yöntemleri kullanmak mümkündür. Dolayısıyla Türk Telekom ebeveyn kontrolü kaldırma şu şekilde gerçekleştirilir:

 • SMS: Mobil müşteriler; “GUVENLI IPTAL” yazarak, 2500 numaralı hatta kısa mesaj gönderir. Evde internet hizmeti alan kullanıcılar ise “GUVENLI IPTAL” yazarak, 6606’ya kısa mesaj olarak iletir.
 • Çağrı merkezi: 444 1 444 numaralı çağrı merkezi aranır ve güvenli internet hizmetinin iptali talep edilir.
 • Online işlem merkezi: Aktif hale getirilirken yapıldığı gibi giriş yapılır ve güvenli internet hizmeti pasif hale getirilir.
 • Yüz yüze: Mağazalara gidilerek sağlanan güvenli internet hizmetinin iptali talep edilir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Hangi Profillerden Oluşur?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Hangi Profillerden Oluşur?

Türk Telekom internet kullanıcılarına iki farklı güvenli profil hizmeti sağlar. TTnet internet hizmeti profilleri şu şekildedir:

 • Çocuk Profili: TTnet çocuk profili için beyaz liste internet hizmeti sağlayıcılığı yapar. Beyaz liste tamamıyla güvenilir olan internet sitelerinden oluşur. Bu sayede çocukların herhangi zararlı bir internet sitesiyle karşılaşma ihtimali ortadan kaldırılır.
 • Aile Profili: Aile profilinde siyah liste yöntemini kullanan TTnet, zararlı içeriğe sahip olan internet sitelerini erişime kapatır. Çocuk profiline ek olarak bu profilde; kişisel veya forum siteleri gibi internet platformlarına erişim vardır. İstenildiği takdirde oyun ve sohbet gibi platformları da aile profiline açık hale getirebilmektedir.

TTnet Ebeveyn Kontrolü Ücretli Midir?

TTnet Ebeveyn Kontrolü Ücretli Midir

Türk Telekom ebeveyn kontrolü ücreti kapsamında herhangi bir ücret talep etmez. Kurumun ücretsiz olarak sağladığı hizmetlerden biri olan TTnet ebeveyn kontrolü hizmeti, tamamıyla güvenli internet hizmetlerinin yaygınlaştırılması adına kullanıcılara sunulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.