Köpek Eğitimi

Yavru köpek eğitimi, yetişkin köpek eğitimi ve köpek itaat eğitimi nasıl verilir sorularının cevapları!

0 2.247
Köpek Eğitimi

Köpekleri eğitmenin yöntemi ilk etapta negatif olan davranışların tespit edilerek pozitife çevrilmesi yönünde olmaktadır. Köpek sahipleri, bilinçli veya bilinçsiz olmak üzere onlara birtakım yanlış davranışlar aşılayabilmektedir.

Köpek eğitmek için sahiplerine gereken farkındalığın kazandırılması önem taşımaktadır. Köpekler, sahip oldukları genlerden kaynaklı olarak tutarsız ve hatalı davranışlar sergilemeye meyilli olabilmektedir. Davranış bozukluklarına sahip olan köpeklerin doğru alışkanlıklar edinebilmesi için profesyonel yardım alınması sıkça başvurulan yöntemlerdendir. Yetişkin ve yavru köpeklerin eğitiminde yaşa bağlı olarak farklı eğitim metodlarının kullanılması mümkündür.

Köpek İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek itaat eğitimini vermenin yolu düzenli bir program izlemekten geçmektedir. Köpekler yapıları gereği belirli bir rutine ayak uydurmaya karşı istek içerisinde olabilmektedir. Sahiplerinin gereken kararlılıkta olması ve köpeklerinin belirli temel komutları öğrenebilmeleri için çaba sarf etmeleri önemlidir.

Köpek İtaat Eğitimi

Köpeklerin ev içi yaşam alanlarında ve dışarı yaşantılarında yapılacak olan dokunuşlarla itaat eğitimini doğru şekilde almaları mümkündür. Köpek itaat eğitiminin verilebilmesi için dikkat edilecek noktalar şu şekildedir:

 • Eğitim Rutini Oluşturmak: Köpeklerin yaşantısı için rutin oluşturmak önemli bir yere sahiptir. Tuvalet düzeni ve yemek saatlerinin belirli bir düzen içerisine oturtulması gerekir. Bunun yanı sıra oyun saatleri ve yürüyüş zamanlarının bu programa uygun olarak oluşturulması önem taşır. Köpek eğitimi süresince ve daha sonraki dönemlerde de belirlenen rutine sadık kalmak, hem sahibi hem de köpek açısından olumlu olacaktır.
 • Yaşam Alanını Tanıtmak: Köpek eğitiminin ilk haftalarında onlara ait olan yaşam alanlarının tanıtılması önemlidir. Köpeklerin vakit geçirebileceği kafesler, ideal seçimler arasındadır. Kafesine alışarak orada zaman zaman vakit geçirecektir. Bu sayede köpeklerin davranışlarının kontrol altında tutulması daha kolay olmaktadır.
 • Oyuncaklarla Motive Etmek: Köpekler, genel olarak ödüllendirilmekten hoşlanan canlılardır. Oynamaktan zevk alacakları oyuncaklar sayesinde daha keyifli zaman geçirmeleri mümkün olmaktadır. Köpek sahipleri, yoğunluktan dolayı onlarla oynamaya vakit bulamadıklarında oyuncaklar sayesine kendi kendilerine daha kolay zaman geçirebileceklerdir.
 • Tasma ile Gezdirmek: Köpeklerin dışarıdaki yaşantılarında tasmaya alışması ve onunla uyumlu olarak yürümesi önemlidir. Bazı köpekler, hırçın davranarak tasmaları çekiştirse de bir süre sonra alışmaları muhtemeldir. Köpeklerle sahibi arasında itaat ilişkisinin kurulabilmesi ve verilen eğitimlerin faydalı olabilmesi için tasma önemli bir yere sahiptir.

Yetişkin Köpek Eğitimi

Yetişkin köpeklerin eğitimi konusunda ergenlik dönemi zorlu geçebilmektedir. Köpekler, 18-20 aylık olduklarında ergenlik dönemine girmiş olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde daha hırçın ve başına buyruk davranışlar geliştirmeleri mümkündür. Profesyonellik ve sevgi çerçevesi içerisinde yetişkin köpeklerin eğitilmesi zor olmamaktadır.

Yetişkin Köpek Eğitimi

Köpek eğitmek için fiziksel olarak cezalandırma ve bağırma gibi yöntemleri kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Pozitif köpek eğitim kurallarına uygun olarak eğitilen köpekler, çevrelerine karşı daha olumlu tutumlar geliştirmeyi öğrenebilmektedir.

Yavru Köpekler Nasıl Eğitilir?

Yavru köpekleri eğitmenin yolu belirli alışkanlıkları kazanmış olan yetişkin köpeklere oranla daha kolay olmaktadır. Yavru dönemindeyken sahiplenilen köpekler insanlarla kaynaşmaya daha müsait olmaktadır. Bu anlamda sosyalleşebilmeleri için onlara vakit verilmesi faydalı olacaktır. İnsanlarla ne kadar bir arada olurlarsa ileride daha dost canlısı tavırlar geliştirmeleri mümkündür.

Yavru Köpekler Nasıl Eğitilir

Ev hayatına uyumlu bir köpek yetiştirmek isteyenler, yavruluk döneminden itibaren temel itaat eğitimlerine önem vermelidir. Profesyonel anlamda hizmet veren yavru köpek eğitim merkezleri bulunmaktadır. Yavru köpekler, doğru şekilde eğitildiğinde otoritenin sahiplerinde olduğunu bilmekte ve daha ılımlı davranışlar sergilemektedir.

Köpek Eğitimi İpuçları

Köpek eğitimi püf noktaları sahibi ile köpek arasında olumlu ilişkiler geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede eğitim süreci her iki taraf için de daha kolay geçmektedir. Köpeklerin eğitilmesinde dikkat edilecek ipuçları şu şekilde maddelenebilir:

 • Köpeklerin rahatsız olduğu durumlara karşı saygı gösterilmeli, gereksiz ısrar edilmemelidir.
 • Olumlu davranış sergileyen köpeklere sevgi gösterilerek davranışları pekiştirilmelidir.
 • Yemek veya oyuncak konusunda köpeklerin nelerden hoşlandıklarının iyi tespit edilmesi gerekir.
 • Komutlar köpeklere net olarak iletilmeli ve “Hayır” ifadesi sıklıkla kullanılmalıdır.
 • Köpek eğitmek için verilen komutlarda tutarlı davranmak önemlidir.
 • Köpekler, yapmaması gereken davranışlara yönlendiklerinde bunu pekiştirecek cümleler kurulmamalıdır.
 • Olumlu davranışlarında ödüllendirme yönteminden yararlanılmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.