Yavru Kedi

Yenidoğan ve yavru kedi beslenmesi hakkında tüm bilgiler!

0 2.608
Yavru Kedi Beslemesi Nasıl Yapılır

Yavru kedileri beslemenin yolu ilk etapta kendi annesinin sütü olmaktadır. Bazı durumlarda yavru kedinin annesinden ayrı kalması gerekebilir. Bu nedenle alternatif beslenme yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Yavru kedi beslemek yavruların sindirim sistemi yetişkinlere göre daha hassas olacağından bilinçli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Yavru kediler, annesi yanında olmadığında yiyecek seçimlerinde yardıma ihtiyaç duymaktadır. Et, kemik ve yemek artıklarının yavrulara verilmesi önerilmemektedir. Beslenme konusunda yavru kedilerin sindirimine ve bağışıklık sistemlerine uygun olan özel mamalar tercih edilmelidir. 

Yavru Kediler Neyle Beslenir?  

Yavru kedilerin ne ile beslendiği ile alakalı birtakım yanlış görüşlerle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Sokakta görülen veya evde bakımı üstlenilen yavru kedilere doğrudan keçi veya inek sütü verilmesi önerilmemektedir.

Yavru Kediler Neyle Beslenir

Yavru kediler, yetişkinlerden farklı olarak bu tip sütleri sindirme konusunda problem yaşamaktadır. Bu nedenle onların sindirebileceği gıdalar tercih edilmelidir. Yavru kedileri beslemek için alternatif öneriler şu şekildedir:

  • Özel Yavru Kedi Mamaları: Normal şartlarda yavru kediler, ihtiyaçları olan tüm gıda maddelerini anne sütünden almaktadır. Bunun olmadığı durumlarda hazır mamalar üzerinden gıda takviyesi tercih edilir. Yetişkin kediler, kuru mamaları yemekte zorlanmazken yavru kedilerde aynı durum söz konusu değildir. Onların dişleri henüz sert besinleri parçalayacak kadar gelişmemiştir. Bu nedenle onlar için özel olan yaş mamalarla beslenmeleri tavsiye edilir. Haftada toplam 2-3 öğün olmak üzere yavru kedilere yaş mama verilebilmektedir. Fakat sağlıkları açısından sürekli yaş mamalarla beslemek doğru değildir.
  • Bebek Muhallebileri: Bebeklere özel olarak hazırlanan muhallebiler, yavru kediler için de uygundur. Bebekler için özel üretilen muhallebi seçenekleri vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Bu anlamda yavru kedilere fayda sağlamaktadır. Fakat yaş mamalarda olduğu gibi sürekli değil haftada 2-3 defa verilmesi tavsiye edilmektedir. Yavru kedilere muhallebi verilirken su ile seyreltilmesi, tüketebilmeleri açısından daha kolay olacaktır.
  • Süt Tozları: Süt tozu, kediler için anne sütüne en yakın olan gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Annesi olmayan yavru kediler, anne sütündeki besin değerlerini alabilmek için farklı gıdalara ihtiyaç duyacaktır. Veteriner veya kedilere özel mama satan dükkanlarda süt tozu bulmak mümkündür. Su ile karıştırılan süt tozu, yavru kedilerin tüketebileceği kıvama gelmektedir. Hazırlanan içecek, yavru kediler için uygun olan biberonlara doldurularak beslemek mümkündür.

Yavru Kediler Biberonla Nasıl Beslenir? 

Yavru kedileri biberonla beslemenin yolu için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yavru kedi beslemek için hazırlanan mamaların sıcaklığından biberonu tutuş açısında kadar birtakım noktalara özen gösterilmelidir.

Yavru Kediler Biberonla Nasıl Beslenir

Yavru kedileri biberonla beslerken yapılması tavsiye edilenler şu şekildedir:

  • Yavru kedi kucağa yatırılarak yaklaşık 45 derecelik açıyla durmalıdır. Biberonla kucakta beslemek için en doğru tutuş yöntemi bu şekildedir. Kucakta duran yavru kedi bir süre sonra kendi kendine biberonu kavrayarak içmeye başlayacaktır.
  • Hazırlanan içeceklerin yetişkin kedi vücut sıcaklığına uygun olması önemlidir. Yaklaşık olarak 40 derece civarındaki bir içecek, yavruların içebilmesi için uygundur.
  • Yavrular beslenirken 2-3 saatte bir mama verilmesi önerilmektedir. Yavru kedilerin doyma hissiyatları tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle daha sık aralıklarla ve küçük öğünler halinde beslemek gerekir.
  • Süt tozu gibi içeceklerin seyreltilmesinde çok fazla su kullanılması besin değerlerini yitirmesine neden olur. Bu nedenle ürünler, kullanım talimatlarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.

Yeni Doğan Yavru Kediler Nasıl Beslenir?

Yeni doğan yavru kedilerin nasıl beslendiği kedinin sağlığı için oldukça önemlidir. Yeni doğanlara direkt olarak inek sütü vermek kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Anne sütüne en yakın olan gıdalarla beslenmesi gerekir. Yavruların sindirim sistemi gelişmediğinden laktoz sindirimi konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.

Yeni Doğan Yavru Kediler Nasıl Beslenir

Yeni doğan kedilere özel üretilen tozlar içecek haline getirilerek biberonla beslenebilmektedir. Onların tüketimine en uygun olan ve anne kedi sütüne en yakın gıda maddelerini içeren besinler verilmelidir.

Yavru Kedilere Ne Zaman Kuru Mama Verilir?

Yavru kedilere kuru mama vermenin zamanı ortalama olarak 5. haftaya denk gelmektedir. 5. haftasına gelen yavru kedilerin dişleri artık çıkmış olacağından daha sert gıdaları çiğneyebilir.

Yavru Kedilere Ne Zaman Kuru Mama Verilir

Bu dönemde kap içerisine konulacak olan ve onlara uygun kuru mamalarla yavru kedi beslemek mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.