Youtube Ebeveyn Kilidi

Youtube ebeveyn modu, kısıtlı mod ile çocuklarınızı güvende tutmanın yolları.

0 1.476
Youtube Ebeveyn Kilidi

Youtube kısıtlı modu ebeveynlerin çocuklarının bu platformda izlediği video içeriklerini denetleyebilmesi için Youtube tarafından kullanıcılara sunulan bir tür hizmettir. Bu mod kullanıcılar tarafından Youtube sınırlı modu ismiyle de bilinir. Bu modun kullanımında temel olan faktör platformun çocuklar için güvenli hale getirilmesinin ebeveyn kontrolüne bırakılmasıdır. Çocukların daha güvenli içeriklere erişebilmesi için kullanılan Youtube ebeveyn kilidi iki yöntemle gerçekleştirilir:

 • Web tarayıcısı üzerinden,
 • Mobil uygulama üzerinden.

Web Tarayıcısında Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır?

Web Tarayıcısında Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır

Bir video içerik platformu olan Youtube, kullanıcı temelli çalıştığı için videoların tamamının her yaş grubuna uygun hale getirilmesi mümkün değildir. Kullanıcıların kendi hesapları üzerinden yükledikleri bu videoların yapay zekâ tarafından denetlendiği Youtube’un bilinen hizmetlerinden biridir. İnsan haklarının ihlal edildiği herhangi bir içerikte yayını durduran Youtube, hedef kitlesi açısından her yaş grubunun tüketimine açıktır. Bu nedenle sadece yetişkinlere uygun olan içerikler de bu platform içerisinde yerini alır. Bu noktada çocuklara daha güvenli bir hizmet verebilmek için Youtube, ebeveynlere sınırlı mod hizmetini sunar. Web tarayıcısı üzerinden Youtube kısıtlı mod şu şekilde etkin hale getirilir:

 • Web tarayıcısı üzerinden youtube.com uzantılı internet sitesine girilir.
 • Giriş sekmesine tıklanır.
 • Giriş sekmesi içerisinde bulunan “Kısıtlı Mod: Kapalı” seçeneğine tıklanır.
 • Kısıtlı modu etkinleştir seçeneğine tıklanarak, sınırlı mod açık hale getirilir. Bu sayede anonim olarak Youtube internet sitesine giriş yapacak olan kişiler kısıtlı mod kapsamında içerikleri görebilecektir.

Kısıtlı modu web tarayıcısı üzerinden aktif hale getirecek olan ebeveynlerin dikkat etmesi gereken husus; her tarayıcı için işlemi tekrarlaması gerektiğidir. Yani; Google Chrome tarayıcısı üzerinden yapılan bir kısıtlama işlemi, bir başka tarayıcı için geçerli değildir. Dolayısıyla her tarayıcı da bu işlem tekrar yapılmalıdır. Yapılan işlemin değiştirilmesini engellemek isteyen ebeveynler, mail ve şifre ile giriş yaparak bu işlemi yapmalıdır. Çünkü; kullanıcı girişi yaparak bu işlemin yapıldığı durumlarda Youtube, kullanıcılarına “bu tarayıcıda kısıtlı modu kilitle” seçeneği sunar.

Mobil Cihazlarda Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır?

Mobil Cihazlarda Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Yapılır

Mobil cihazlar için bir uygulama sunan Youtube, yine uygulaması üzerinden ebeveyn kilidini de yapabilme olanağı tanır. Youtube ebeveyn kilidi uygulama üzerinde pratik bir şekilde yapılan sıralı işlemlerden oluşur. Mobil cihazlarda Youtube kısıtlı mod şu şekilde aktif hale getirilir:

 • Youtube uygulamasına girilir.
 • Sağ üst kısımda bulunan hesap sekmesi açılır.
 • Ayarlar seçeneğine dokunulur.
 • Ayarlar sekmesinde açılan “genel” kategorisine girilir.
 • Genel kategorisinde sıralanan seçeneklerden “Kısıtlı Mod” karşısında bulunan buton sağa sürüklenir. Yani kapalı halden açık hale getirilir.

Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Kaldırılır?

Youtube Ebeveyn Kilidi Nasıl Kaldırılır

Youtube platformu içerisinde pratik birkaç işlemle yapılan ebeveyn kilidi, yine pratik birkaç işlemle kaldırılabilir. Aynı adımlar takip edilerek yapılan Youtube kısıtlı mod kaldırma işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Web tarayıcısı üzerinden: Aktif hale getirmek için uygulanan adımlar sırasıyla takip edilir. Aktif olan kısıtlı mod, pasif hale getirilir.
 • Mobil uygulama üzerinden: Mobil uygulama üzerinden aynı sıra (Hesap>Ayarlar>Genel>Kısıtlı Mod) ile kısıtlı mod ekranına ulaşılır. Aktif hale getirilen buton sola sürüklenerek pasif hale çevrilir.

Youtube Kısıtlı Mod Ne İşe Yarar?

Youtube Kısıtlı Mod Ne İşe Yarar

Çocukların güvenli internet içeriklerine erişimi giderek büyük önem taşımaya başlamıştır. Özellikle şiddet veya yaşlarına uygun olmayacak içeriklerle sıkça karşılaşabileceği internet dünyası güvenli olarak kullanıldığı takdirde çocuklar için eğitici ve öğreticidir. Youtube ebeveyn kilidi hizmeti tam olarak bunu hedeflemektedir. Bunun dışında genel olarak Youtube kısıtlı modun yararları şu şekildedir:

 • Çocukların ulaşacakları içerikler tüm dillerde çalışan bir yapay zekanın filtrelemesinden geçer.
 • Çocukların erişkinlere uygun olan içeriklere ulaşması engellenir.
 • Filtrelemeden kaynaklı olarak öne çıkarılan içerikler çocuklara uygun hale getirilir.

Youtube kullanıcılarına, filtreleme işleminin her ne kadar gelişmiş yapay zekâ tarafından yapılıyor olsa da yetişkinlere yönelik içeriklerin %100’ünün engellenemeyebileceğini hatırlatır. Bu nedenle çocuklarına tam güvenli Youtube deneyimi yaşatmak isteyen ebeveynler, uygun görmediği kanalları engelleme veya şikâyet etme seçeneklerini de düşünebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.