Zonguldak

Ülkemizin en önemli kentlerinden biri olan Zonguldak için gezi rehberi.

0 1.198
Zonguldak

Karadeniz’e kıyısı olan en güzel kentlerden birisi olan Zonguldak, tarih ve doğanın buluşma noktalarındandır. Ülkemizdeki en önemli liman kentlerinden birisi olması ve konumuyla ilgi çeken şehirler arasındadır. Doğasının zengin oluşu ve tarihi bakımdan pek çok güzelliği barındırmasıyla görmeniz gereken yerlerdendir. Zonguldak’ın müzeleri, doğası ve tarihiyle iç içe olabileceğiniz yerleri ziyaret ederek oldukça keyifli zaman geçirebilirsiniz. Zonguldak’ta gezilecek yerler listesi oldukça kalabalık olmakla beraber belli başlı öne çıkan mekanları ve özelliklerini yazımız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Filyos Plajı

Filyos Plajı

Zonguldak’ın en sevilen plajları arasında bulunan Filyos, yaz aylarında ziyaret etmek için ideal lokasyonlar arasındadır. Çaycuma’ya oldukça yakın bir konumda bulunan Filyos Plajı, deniz ve güneşin tadını çıkartmak isteyenlerin tercihlerindendir. Dilerseniz plaj içerisinde bulunan otel ve restoranlarda manzaraya karşı keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Fetih Çınarları

Fetih Çınarları

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan 6 adet çınar, 600 yıla dayanan tarihi bir geçmişe sahiptir. Bu özelliği ile görülmeye değer doğal güzellikler arasında yer alır. İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen emirlerle dikilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Yörenin halkı ve turistler tarafından oldukça ilgi gören yerler arasındadır. Zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenlenmekle beraber sırf doğasını ve temiz havasını solumak için bile gidebilirsiniz.

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak’ın Çınartepe Mahallesi’nde konumlanan Maden Müzesi, taş kömürü madenciliğinin izlerini ziyaretçilerine sunar. Zonguldak’ın en önemli geçim kaynaklarından olan taş kömürcülüğü, büyük bir keyifle ziyaretçilere aktarılmaktadır. Müze içerisinde teşhir salonları, fuaye ve depo alanları yer almaktadır. Kentin kömürle ilişkisini anlatan videolardan pek çok tarihi ve teknik bilgiye kadar her anlamda bilgilenerek ayrılabileceğiniz bir müzedir. Zonguldak’ı çok daha yakından tanımak isteyenlerdenseniz mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Göldağı Tabiat Parkı

Göldağı Tabiat Parkı

Toplamda 13,64 hektar alanı bulunan Göldağı Tabiat Parkı, huzur veren ve iç açıcı doğal güzelliklerdendir. Zonguldak merkez ile arasında yaklaşık 22 km mesafe bulunur. Yetişkinlerin ve içerisinde yer alan oyun alanlarıyla çocukların keyifle vakit geçireceği bir parktır. Kamp yapabilmenizin yanı sıra günübirlik ziyaret ederek doğayla iç içe olabilirsiniz.

Kızılcapınar Baraj Gölü

Kızılcapınar Baraj Gölü

Zonguldak Ereğli ilçesinde bulunan Kızılcapınar Baraj Gölü, görüntüsüyle doğa harikası olmaya adaydır. Aydınlar Çayı’nın üzerinde konumlanmasıyla bilinen göl etrafında gelenlerin vakit geçireceği mekanlar vardır. Göl manzarasına karşı piknik yapılabilecek ve keyifle zaman geçirilecek görülmeye değer yerlerdendir. Birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekmek istiyorsanız mutlaka uğramalısınız.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası

Neredeyse 3 bin 350 metre uzunluğa sahip Gökgöl Mağarası, Zonguldak’a gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. Her yıl binlerce turistin uğradığı bir mağara olan Gökgöl, 2001 yılından beri ziyarete açıktır. En büyük özelliği ise Türkiye’nin en uzun onuncu mağarası olmasıdır. Mağara içerisinde farklı katlar ve özel yürüyüş yolları vardır. Damlataş, sarkıt ve mağara iğnelerinin yer aldığı bu mekanda keyifle vakit geçirebilirsiniz. Zonguldak merkezle arasında çok kısa mesafe olmasından dolayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi

Ziyaretçilerine Kurtuluş Savaşı’ndan izler sunan Gazi Alemdar Gemisi Müzesi, o dönemde Fransızlar’ın ele geçirmek istediği bir gemidir. Alemdar olarak adlandırılan savaş gemisi, vatanseverlerin yoğun çabalarıyla kurtarılarak karaya oturtulmuş. Fransızlar, kenti işgal etmek istese de bu isteklerinde başarılı olamayarak anlaşmak zorunda kalmışlar. Karadeniz Ereğli halkının mücadele ruhunu hissetmeye olanak tanıyan bu müze, Kurtuluş Savaşı döneminde alınan başarıların simgesi niteliğindedir. Tarihin tozlu sayfalarına ışık tutarak bambaşka bir atmosfer yaşayacağınız müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.